Małopolska ma najwięcej w Polsce parków narodowych i dwa światowe rezerwaty biosfery

Widok na Dolinę Pięciu Stawów.
Przeszło połowa regionu jest objęta ochroną przyrodniczą, a jedną z jej form są parki narodowe. Na terenie Małopolski utworzono sześć parków narodowych, których celem jest ochrona poszczególnych obszarów przyrodniczych. Są to Tatrzański, Babiogórski, Pieniński, Gorczański, Ojcowski i Magurski Park Narodowy. Zróżnicowanie rzeźby terenu i różnorodność krajobrazu sprawia, że region przyciąga odwiedzających oferując wachlarz aktywności zarówno pod względem turystycznym, krajoznawczym jak i kulturowym. Przez obszary parków narodowych poprowadzona jest sieć szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności i zróżnicowanym charakterze krajobrazowym. Każdy z nich bowiem prezentuje inny rodzaj warunków przyrodniczych kształtowanych różnymi czynnikami geologicznymi i naturalnymi. Dzięki tej różnorodności wypoczynek na łonie przyrody w parkach narodowych w Małopolsce staje się wyjątkowy pod wieloma względami i zapewnia tym samym niezwykłe przeżycia estetyczne o każdej porze roku.

Tatrzański Park Narodowy – ostatnia ostoja ostatnich wielkich drapieżników

Tatrzański Park Narodowy, którego granice sięgają po najwyższe szczyty tatrzańskie przebiegające przez granicę Polsko – Słowacką jest jednym z największych parków narodowych w naszym kraju i niewątpliwie cieszy się największym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Strzeliste turnie, pionowe ściany i łagodne zbocza grani, dominujące majestatycznie nad Podhalem, zachęcają do podejmowania wycieczek i trudów wspinaczki. Zróżnicowany pod względem przyrodniczym Tatrzański Park Narodowy składa się ze wszystkich pięter roślinnych (od regla po turnie), a Tatry są jedynymi górami o charakterze alpejskim w tej części Europy. Wysokogórski klimat i warunki naturalne sprawiają, że obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego jest miejscem występowania rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Zależnie od piętra roślinnego na terenie parku spotkać można kozicę, świstaka czy nawet niedźwiedzia oraz zaobserwować niespotykane gatunki roślin takie jak: szarotka alpejska, goryczka wiosenna, czy sasanka alpejska. Szlaki turystyczne, o różnym stopniu trudności, przecinają najważniejsze doliny oraz prowadzą na najważniejsze przełęcze i szczyty, wśród najwyższych wspomnieć warto oczywiście graniczne Rysy (2501 m n.p.m.), Świnicę (2302 m n.p.m.) oraz najwyższy szczyt leżący w całości po polskiej stronie: Kozi Wierch (2291 m n.p.m.).

Wstęp na teren parku jest biletowany (7 złotych bilety normalny, 3,50 bilet ulgowy), opłaty pobierane są przy wszystkich wstępach do dolin.

Babiogórski Park Narodowy – morze lasów

Babiogórski Park Narodowy, rozciągający się u podnóża Babiej Góry, najwyższego masywu Beskidów, będącego zarazem najwyższym polskim szczytem poza Tatrami, zachwyca unikatowym krajobrazem  - morzem lasów zwieńczonych stożkowymi wzniesieniami z dominującą od południa Królową Beskidów – Babią Górą z najwyższym wierzchołkiem – Diablakiem (1725 m n.p.m). Zróżnicowane warunki klimatyczne determinują występowanie pięter roślinnych charakterystycznych dla gór wysokich będących ostoją dla wielu gatunków roślin i zwierząt, wśród których wyróżnić warto dwa endemity: okrzyn jeleni, rogownicę alpejską. Szlaki turystyczne wijące się w gęstwinie lasów emanują spokojem i tajemniczością przez co przyciągają wytrawnych wędrowców.

Cena biletu wstępu na teren parku wynosi 7 złotych (bilet normalny) oraz 3,50 (bilet ulgowy).

Pieniński Park Narodowy – góry przecięte rzeką

Pieniński Park Narodowy, obejmuje obszar Pienin zadziwiających wyjątkowym krajobrazem: formacjami skalnymi dominującymi nad przełomem Dunajca. Meandry Dunajca wgryzające się w wapienne, jurajskie i kredowe skały pienińskich szczytów są niewątpliwie najbardziej charakterystyczną cechą rzeźby terenu Pienin. Obszar parku wyróżnia się także urozmaiconą fauną i florą. Lasy bukowo – jodłowe są ostoją rysia i żbika, z kolei typowe dla obszaru łąki zachwycają różnorodnością roślin kwitnących o różnych porach roku. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji regionu stanowi spływ przełomem Dunajca.

Wstęp do Pienińskiego Parku Narodowego jest wolny, opłaty pobierane są tylko za udostępnienie niektórych obszarów. Zależnie od obiektu lub miejsca ceny sięgają do 8 złotych (bilet normalny) i 4 (bilet ulgowy).

Gorczański Park Narodowy – niezwykłe widoki

Gorczański Park Narodowy, swoim zasięgiem obejmujący centralną i północno-wschodnią część Gorców chroni tereny ich największego naturalnego bogactwa – Puszczy Karpackiej. Łagodne wzniesienia zalesione borem świerkowym są ostoją dla puchacza, głuszca, salamandry plamistej, wilka i rysia. Osobliwością parku są rozległe polany pasterskie przez które przebiegają wyjątkowo widokowe szlaki turystyczne, rowerowe i konne. Dodatkowym urokiem na niektórych halach są szałasy będące pozostałością po dawnym wypasie owiec. Najwyższym szczytem Gorców jest Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.).

Wstęp na teren parku jest płatny, cena biletu normalnego wynosi 6 złotych oraz ulgowego 3.

Ojcowski Park Narodowy – kraina nietoperzy

Ojcowski Park Narodowy, który obejmuje ochroną Dolinę Prądnika, Dolinę Sąspowską oraz kilka okolicznych wąwozów, jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Zjawiskowy krajobraz głębokich dolin – jarów zachwyca niezwykłymi formacjami skalnymi wyrzeźbionymi przez wodę. W wyniku jej działalności wykształciły się kaniony i unikatowe formy skałkowe, np. słynna Krakowska Brama, czy Igła Deotymy. Niewątpliwie cechą charakterystyczną Ojcowskiego Parku Narodowego są bardzo liczne jaskinie (ich liczbę szacuje się na 700), dwie są udostępnione do zwiedzania oraz największa w Polsce populacja nietoperzy.

Wstęp na teren Ojcowskiego Parku Narodowego jest bezpłatny. Opłata pobierana jest za wstęp do jaskiń, ceny sięgają do 26 złotych (bilet normalny) i 13 (bilet ulgowy).

Magurski Park Narodowy – najwięcej lasu w Polsce

Magurski Park Narodowy, obejmuje środkowy obszar Beskidu Niskiego i uznawany jest za najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce. Niewysokie wzgórza (najwyższe, Wątkowa - 847  m n.p.m.) porośnięte są lasami jodłowymi oraz starodrzewami bukowymi. Uroku leśnemu krajobrazowi dodają malownicze łąki, wrzosowiska i pastwiska, na których prowadzony jest wypas owiec. Charakterystyczny element pejzażu stanowi meandrująca rzeka Wisiołka.

Wstęp na teren parku jest płatny, cena biletu normalnego wynosi 6 złotych, biletu ulgowego 3 złotych.

 

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści