ENOTarnowskie

Zdjęcie ukazujące kiść winogron białych, rosnących na krzewie winorośli.
Enoturystyka to turystyka winiarska, wyjazd do regionu winiarskiego, zwiedzanie winnicy, udział w wydarzeniach winiarskich: degustacje, prezentacje win, szkolenia, warsztaty, święta związane z winem.

Enoturystyka jest gałęzią turystyki silnie rozwijającą się na świecie. W ostatnim czasie i polskie winnice zyskują na popularności, a z roku na rok przybywa ich w Polsce, sadzonych z myślą o produkcji i sprzedaży wina. Nieodłącznym elementem enoturystyki (specjalistycznej, edukacyjnej) jest otwartość uczestników na zdobywanie wiedzy związanej z winem i szeroko pojętą kulturą winiarską oraz odpowiednia infrastruktura do przyjmowania gości. Enoturystyka jest szansą dla winnic i gospodarstw agroturystycznych, w związku ze wzrostem popularności produktów ekologicznych i naturalnych. Wina z małych, lokalnych winnic to tradycyjne metody produkcji i brak środków chemicznych wpływających na smak i aromat. Enoturysta zaś to miłośnik wina i podróży, osoba posiadająca już jakąś wiedzę na ten temat, mniej lub bardziej regularnie kupująca wino. Enoturystyka przybiera różne formy, może to być zwiedzanie, spacer po winnicy, udział w winobraniu, poznanie metod uprawy i pielęgnacji winorośli, zaznajomienie się ze sprzętem do produkcji wina, poznanie metod winifikacji, komentowana degustacja win wytwarzanych w winnicy, zakup wina bezpośrednio u producenta, możliwość noclegu, dodatkowe atrakcje (koncerty, spotkania typu literatura i wino, warsztaty, np. kuchnia i wino). ENOturystyka w regionie Pogórza małopolskiego to między innymi: cykliczne spotkania z winnicami, Pleśnieński Bachus, Wielkie Tarnowskie Dionizje.

Obszar ENOTarnowskie, obejmujący powiaty: Tarnów, tarnowski, brzeski i dąbrowski, jeszcze do niedawna był mało popularny, a dzisiaj zrzesza 60 większych lub mniejszych winnic. Często są to produkcje, w które zaangażowana jest cała rodzina, począwszy od procesu pielęgnacji roślin przez zbiory aż po produkcję i sprzedaż win. Nie bez powodu obszar ENOTarnowskie nazywany jest przez niektórych „Polską Toskanią”. Należą do niego między innymi winnice: Dąbrówka, Janowice, Uroczysko, Zadora, Manru czy Nowizny. Okazuje się, że uprawy winorośli sięgają tu czasów Renesansu. Wina produkował tu m.in. hetman koronny Jan Tarnowski i trzeba podkreślić, że według wiarygodnych źródeł konkurowały one z trunkami samej królowej Bony. Sam wybór okolic Tarnowa nie jest przypadkowy, bowiem miejsce to jest stworzone do ich uprawy z racji położenia oraz sprzyjającego klimatu. Ciekawostką jest, że Tarnów jest uznawany za najcieplejsze miasto w Polsce i to tutaj trwa najdłużej meteorologiczne lato. To powoduje, że krzewy rosnące na łagodnych stokach o południowej ekspozycji dojrzewają piękne, bogate w owoce, a produkt finalny ma świetny smak. W 2020 roku sprzedano aż 50 tysięcy butelek wina pochodzących z obszaru ENOTarnowskie. O rosnącym potencjale zielonych okolic Tarnowa świadczy prestiżowa nagroda, jaką był zdobyty w 2019 roku Certyfikat polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny w  Polsce. Z każdym rokiem obszar dynamicznie się rozwija i dopasowuje pod potrzeby coraz bardziej wymagających turystów. W otoczeniu winnic powstają klimatyczne miejsca noclegowe, wypożyczalnie rowerów oraz usługi sommelierskie. Pojawiają się też innowacyjne pomysły takie jak „Adopcja krzewów winorośli”, „Bank Wina” czy utworzenie winnicy miejskiej w Tarnowie oraz budowa Małopolskiego Centrum Winiarstwa. Kładzenie nacisku na rozwój tego regionu ma służyć także promowaniu wsi jako miejsca atrakcyjnego do wypoczynku, rekreacji, ale także życia i rozwoju zawodowego.


Jak się również okazuje ENOTarnowskie to nie tylko wina, ale także zrzeszenie pojedynczych rolników m.in. winiarzy, pszczelarzy, producentów wędlin, serów itp. Wycieczka po okolicach Tarnowa może okazać się ucztą dla zmysłów, ponieważ można skosztować miodu prosto z pasieki, serów czy wędlin od lokalnych gospodarzy, a wszystko to w okolicach zielonych krzewów winorośli przy lampce aromatycznego wina. Chociaż moda na polskie wina jeszcze nie jest tak spopularyzowana to rynek ten ewoluuje i zbiera coraz szersze grono fanów. Miłość oraz pasja gospodarzy do tego trunku oraz odkrywania nowych smaków sprawia, że jest zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia i pozostania na dłużej.

 

 

ENOTarnowskie tworzone jest przez Tarnowską Organizację Turystyczną, enotarnowskie.pl

 

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści