Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew świętego Jana Ewangelisty Muszynka

Cerkiew świętego Jana Ewangelisty Muszynka

Na wprost drewniana brama z dachem namiotowym pokrytym blachą. Po bokach choinki. Z tyłu drewniana cerkiew z kwadratową wieżą, z izbicą i baniastym hełmem z wieżyczką z sygnaturką i krzyżem, pokrytym jasną blachą. Za wieżą niska nawa i prezbiterium z baniastymi hełmami. Wokół drzewa bez liści i mgliste niebo..

Muszynka, 33-383 Tylicz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184711310
Greckokatolicką cerkiew wzniesioną w XVIII wieku w Beskidzie Sądeckim, po 1947 roku i wysiedleniu Łemków w czasie akcji Wisła, przejął kościół rzymskokatolicki. Dziś należy do parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu.

Po lokacji wsi w 1636 roku, nieużywany kościół przekształcono w cerkiew. Dzisiejszą świątynie wybudowano w 1689 roku, remontowano w XVIII wieku i przebudowywano w XIX wieku.

To cerkiew drewniana, trójdzielna, o konstrukcji zrębowej, oszalowana poziomymi deskami. Trójbocznie zamknięte prezbiterium z zakrystią, nawę i babiniec wzniesiono na planie kwadratów. Nad kruchtą wznosi się wieża konstrukcji słupowo-ramowej o pochyłych ścianach, z izbicą z półkolistymi okienkami i baniastym hełmem z kutym krzyżem. Blaszane dachy wieńczą mniejsze hełmy z pozornymi latarniami i krzyżami.

Wnętrze zdobi błękitna polichromia ornamentalna z przełomu XIX i XX wieku. Bogaty ikonostas z XVIII wieku z cennymi ikonami sąsiaduje z dwoma bocznymi ołtarzami, późnobarokowym z końca XVII wieku z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i rokokowym z XVIII wieku z rzeźbami świętych Piotra i Pawła oraz obrazem świętej Barbary, który według tradycji w latach 1769–1770 znajdował się w ołtarzu polowym konfederatów barskich. W pomieszczeniu ołtarzowym umieszczono zachowany z dawnego ołtarza obraz Trójcy Świętej. Interesująca jest ambona z XVIII wieku z postaciami ośmiu Ojców Kościoła.

Cerkiew wpisano na listę zabytków w 1964. Została włączona do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej – światowe dziedzictwo w Małopolsce.


Powiązane treści