Zakończyła się konserwacja ołtarza dłuta Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Widok na ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny autorstwa Wita Stwosza, w tle widać witraże
Po ponad sześciu latach prac badawczo-konserwatorskich, ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie można ponownie oglądać w pełnym blasku.

Ołtarz dłuta artysty, który do Krakowa przybył z Norymbergi, powstał w latach 1477-1489. To jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki gotyckiej w Europie. Ołtarz został wykonany z trzech rodzajów drewna. Konstrukcja powstała z twardego dębu, tło wykonano z lżejszego, ale równie mocnego modrzewia, a figury wyrzeźbiono w miękkim i elastycznym drewnie lipowym. Ołtarz mierzy 13 metrów wysokości i 11 szerokości. Posiada pięć skrzydeł. Niegdyś otwierany był tylko podczas największych świąt kościelnych, na co dzień wierni mogli więc oglądać tylko skrzydła ołtarza zamkniętego.


Turyści mogą zwiedzać przede wszystkim prezbiterium i przednią części nawy bazyliki wraz z kaplicami. Dla turystów przeznaczone jest zwykle wejście od strony południowej. Za zwiedzanie pobierana jest opłata. Ofiary tak uzyskane przeznaczane są na utrzymanie kościoła Mariackiego i jego dziedzictwa. Wejście główne od strony Rynku, prowadzi do strefy osobistej modlitwy, spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu, który wystawiony jest w jednej z kaplic.


Dzieło już kilkakrotnie w swej historii podlegało pracom konserwatorskim i restauratorskim. Ostatnie prace konserwatorskie rozpoczęły się we wrześniu 2015 r. i trwały do lutego 2021 r.

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>