Będziecie spędzać ferie w Krakowie? Szykujcie się na wypoczynek pełen wrażeń!

Świecący bajkowy zamek, krasnoludki, tęcza, para zakochanych
Ferie w Małopolsce zaczynają się 12 lutego i potrwają do 25 lutego. Jeśli jeszcze nie zaplanowaliście w tym roku wyjazdu i zostajecie z dziećmi na ten czas w Krakowie, nic straconego! W stolicy Małopolski atrakcji czeka na Was co nie miara! Co można robić w czasie przerwy zimowej w Krakowie? Podpowiemy Wam kilka pomysłów!

Wybierzcie się na miejskie mikrowyprawy przyrodnicze!

Spacery w zimowej aurze to nie tylko świetna forma relaksu, ale również przyjemny sposób na wzmocnienie odporności. Ubierzcie się ciepło i ruszcie na rodzinne wycieczki po krakowskich lasach i zakamarkach. Wiecie, że na terenie Krakowa jest aż 5 rezerwatów przyrody i 50 parków miejskich? To daje Wam aż 55 niepowtarzalnych okazji do nowych przygód i odkryć!

Szczególnie polecamy Waszej uwadze takie miejsca jak Park Lotników Polskich, Uroczysko Skałki Twardowskiego, Rezerwat leśny i krajobrazowy Panieńskie Skały, Las Wolski czy Łąki Nowohuckie. Bierzcie zatem mapy stolicy Małopolski w dłoń i odkrywajcie Kraków przyrodniczo!

Zaglądnijcie do muzeów pełnych ciekawostek

Krakowskie muzea to gratka dla poszukiwaczy niecodziennych ciekawostek historycznych oraz kulturalnych. Spośród bogatej oferty placówek muzealnych znajdziecie również propozycje interaktywne, takie które dostarczą mnóstwo frajdy zarówno dzieciom jak i dorosłym!

Koniecznie musicie odwiedzić Żywe Muzeum Obwarzanka, by posłuchać o historii tej najpopularniejszej przekąski z ulic Krakowa (w trakcie wizyty nawet sami możecie upiec takiego obwarzanka). W stolicy Małopolski zobaczcie też niezwykłą kolekcję samolotów w Muzeum Lotnictwa Polskiego i zabytkowych samochodów w Muzeum Inżynierii i Techniki. Czeka na Was także Muzeum Iluzji, Pracownia i Muzeum Witrażu, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Etnograficzne, czy niezwykle ciekawe Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”. Kraków kulturą i muzeami stoi. Wybierzcie to, które sprawi Wam i Waszym dzieciom najwięcej przyjemności!

Zbadajcie podziemny świat solnych tajemnic

A może szybki wypad do podziemnego świata? Kopalnia Soli Wieliczka otworzy przed Wami drzwi do fascynującej historii solnych opowieści! Będziecie mogli razem z przewodnikiem zobaczyć najpiękniejsze miejsca, które skrywają się we wnętrzu małopolskiej ziemi, a podczas rodzinnego zwiedzania wyruszycie razem z Duchem kopalni, Skarbnikiem, w podróż do świata pełnego legend i pilnie strzeżonych, solnych tajemnic.

W okresie ferii zimowych, na terenie Kopalni Soli Wieliczka oraz w znajdującym się nieopodal Muzeum Żup Krakowskich będzie można wziąć udział w zajęciach edukacyjnych i warsztatach, które zapowiadają się bardzo interesująco!

Ruszcie na sanki i na lodowisko

Kiedy myślimy o zimowych aktywnościach z dziećmi, to jazda na sankach i łyżwach przychodzą nam na myśl jako pierwsze. I mamy dla Was dobrą wiadomość! Nie musicie wyjeżdżać z miasta, by oddać się tym zimowym szaleństwom! W Krakowie znajdziecie kilkanaście mniejszych i większych torów lodowych, a lodowiska w Tauron Arena i przy Nowohuckim Centrum Kultury szykują nawet specjalne wydarzenia i atrakcje z okazji zimowych ferii! Na miejscu możecie wypożyczyć sprzęt i próbować sił w tym jednym z najfajniejszych sportów zimowych.

A gdzie na sanki w Krakowie? Miejsc do bezpiecznej jazdy na sankach jest w mieście kilka – okolice Kopca Krakusa, pagórki przy Nowohuckim Centrum Kultury, Park Jordana, Młynówka Królewska, Park Kurdwanów czy Park Krowoderski to idealny wybór na saneczkowe szaleństwa. Jeśli tylko zima pozwoli – bierzcie sanki pod pachę i ruszajcie na rodzinne zjazdy!

Zobaczcie smerfów las i kryjówki smoków!

Dla odkrywców i poszukiwaczy magii mamy dwie propozycje – wizytę w krakowskim Ogrodzie Światła, a także poszukiwania smoków na Szlaku Smoków Krakowskich. Ta pierwsza zabierze Was do świata ulubionych postaci z bajek – smerfów. Świetlne instalacje przeprowadzą Was przez zaczarowany Las Smerfów, a także w kreatywny sposób podpowiedzą kilka dobrych praktyk, jak na co dzień możemy dbać o naszą planetę. A po wizycie w smerfnym świecie przenieście się do świata smoków i ruszcie tropem krakowskich legend oraz historii, tropiąc smocze ślady na nowo otwartym szlaku turystycznym.

Sprawdźcie ofertę kulturową

A co jeśli pogoda nie dopisze? To oprócz wizyt w muzeach możecie również sprawdzić w swojej okolicy, czy domy kultury, a także placówki edukacyjne nie organizują zajęć dodatkowych. Co roku oferta spotkań i warsztatów się powiększa i dzieci, które nie wyjeżdżają z miasta na ferie mają świetną okazję do tego, aby zdobyć nowe umiejętności, doświadczenia, a także znajomości. Ciekawe i kreatywne propozycje zajęć edukacyjnych przygotował Teatr Stary, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Muzeum Etnograficzne, a także Muzeum Sztuki Współczesnej.

Jedno jest pewne – atrakcje, jakie czekają na Was w mieście wypełnią Wam czas po brzegi. Bo w stolicy Małopolski nie ma miejsca na nudę!

*****

Ferie zimowe w Polsce rozpoczynają się 15 stycznia i będą trwały do 25 lutego. Oto terminy wypoczynku uczniów z poszczególnych województw w roku szkolnym 2023/2024.

15 stycznia – 28 stycznia: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,

22 stycznia – 4 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie,

29 stycznia – 11 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,

12 lutego – 25 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets