Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dom Józefa Mehoffera Oddział Muzeum Narodowego Kraków

Dom Józefa Mehoffera Oddział Muzeum Narodowego Kraków

Ogród, dom w oddali, stoliki i krzesełka na ścieżce. Przy schodach prowadzących do domu i w dużych oknach ze szprosami kwiaty.

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124335880
tel. +48 124335881
tel. +48 124335889
Dom wyglądem i pięknym ogrodem urzekł słynnego malarza Stanisław Mehoffera, wybitnego młodopolskiego artystę i czołowego przedstawiciela symbolizmu przełomu wieków. Dziś mieści się w nim muzeum poświęcone twórczości i życiu artysty, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dom podczas powstania styczniowego należał do kupca Mateusza Rogowskiego i był miejscem działań konspiracyjnych. Pracownię miał tu rzeźbiarz Franciszek Wyspiański, przyszły mąż Marii Rogowskiej, a w 1869 roku urodził się ich syn Stanisław Wyspiański. W 1872 roku dom przejęła Joanna Józefowa Szujska i przebudowała go na rezydencję. W latach 1894–1932 nowi właściciele przeznaczyli go na wynajem, co doprowadziło do dewastacji. W 1932 roku budynek kupił słynny malarz i uczeń Jana Matejki Józef Mehoffer. Zauroczony jego staroświeckim wyglądem, zaczął generalny remont. Nie zmienił bryły budynku, ale wprowadził nowe podziały wnętrz, nadając cechy rodzinnej siedziby nazwanej Pałacykiem pod szyszkami, od piniowych szyszek dekorujących hol i klatkę schodową. Po powrocie z niemieckiego obozu w 1939 roku Mehoffer zamieszkał w swoim domu, gdzie pracował i w czasach okupacji kontynuował tradycje salonów muzycznych i literackich.

Po śmierci artysty, w domu pełnym dzieł sztuki, archiwaliów i pamiątek pozostała rodzina. Syn malarza Zbigniew w 1963 roku podjął starania o utworzenie muzeum. W 1986 roku zgodnie z wolą rodziny, dom z parcelą przekazano Muzeum Narodowemu w Krakowie. W 1996 roku po pracach remontowych i konserwatorskich otwarto muzeum biograficzne Józefa Mehoffera. Ekspozycja zajmuje 16 pomieszczeń i ma charakter muzeum wnętrz. W pokojach prezentowane jest bogate, autentyczne wyposażenie, meble, biblioteka, rzemiosło artystyczne, lampy, japońskie drzeworyty, rzeźby, tkaniny, materiały ikonograficzne, fotografie, pamiątki rodzinne i prace artysty czyli obrazy olejne, rysunki, grafiki, witraże oraz projekty polichromii i witraży. Odtworzono też zaprojektowany przez Mehoffera ogród.

Murowany dom, wzniesiony w miejscu drewnianego dworku spalonego w 1850 roku, dzisiejszy kształt zyskał w czasie przebudowy w latach 1873–1874. To budynek jednopiętrowy o klasycystycznej elewacji z przelotową sienią i krótkim skrzydłem z oficyną oraz zabudowaniami gospodarczymi w głębi parceli. Od ogrodu znajduje się altana świetlika klatki schodowej. W 1984 roku w nadprożu bramy umieszczono piaskowcowy herb Mehofferów.


Powiązane treści