Spływy kajakowe

Dwie osoby w kajaku na jeziorze, w tle statek wycieczkowy.
Spływ kajakami turystycznymi takimi rzekami jak Wisła, Skawa czy Raba to znakomita okazja do podziwiania małopolskiej przyrody i krajobrazów oraz doskonały sposób na relaks z dala od miejskiego zgiełku.

Na spływ kajakowy można wybrać się indywidualnie lub skorzystać z oferty spływu zorganizowanego, który jest zdecydowanie dłuższy i najczęściej kończy się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku, smażeniem kiełbasy i wspaniałą zabawą. W Małopolsce tras kajakowych nie brakuje i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Chętni by spróbować kajakarstwa rekreacyjnego mogą skorzystać z oferty wypożyczalni znajdującej się w Wadowicach na tzw. Wenecji (tel. 608 093 166, www.kajaki-na-skawie.pl). Tutaj do wyboru jest kilkanaście tras zarówno na Skawie jak i Wiśle. Rzeką Skawą można popłynąć z Wadowic w kierunku Grodziska czy Witanowic, lub z Grodziska do Zatoru. Natomiast dla fanów spływów Wisłą polecamy trasę z Lipowej czy Przewozu do Łączan. Istnieje też możliwość transportu za dodatkową opłatą. Można też skorzystać z mobilnej wypożyczalni kajaków w Brzeźnicy "Kajaki na Wiśle" (tel. 668 389 789, www.kajaki-na-wisle.pl). Można wybrać się na trasę ze Skawiny do Tyńca na 2-3 godzinną trasę czy ze Spytkowic do Brzeźnicy na łatwą i przyjemną dwugodzinną wycieczkę. Obie firmy oferują udział w spływie zorganizowanym, którego trasa i czas dobierane są odpowiednio do preferencji uczestników, a spływ kończy wspólny grill i inne atrakcje. Można też wypożyczyć sprzęt na indywidualne wycieczki. Trasy na Wiśle zdecydowanie są dłuższe, z kolei te na Skawie mogą być idealnym wyborem w przypadku rodzin z dziećmi.


Z kolei w Bochni można wypożyczyć kajaki na spływ Rabą - to niezwykle malownicza, górska rzeka o wielu zakrętach, która daje mnóstwo radości z jej przemierzania. Oczywiście istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu (Bochnia, ul. Wygoda 187, tel. 606 88 93 64, 607 983 500, www.kajakibochnia.pl). Osoby, które dopiero zaczynają swoja przygodę z kajakarstwem podstawowe umiejętności mogą zdobyć w działającej tam Szkółce Kajakowej. Do dyspozycji oddane są cztery trasy zróżnicowane pod względem trudności, najkrótszą trasę można przepłynąć w 2-3 godziny, z kolei najdłuższą w 7-8 godzin.


Możliwość podziwiania malowniczych krajobrazów, np. Lasu Wolskiego oraz poznawania zabytkowych budowli z niecodziennej perspektywy to atuty spływu Wisłą w okolicach Krakowa. Przystań Kolejowego Klubu Wodnego 1929 to doskonałe miejsce do rozpoczęcia wodnej wyprawy. Stąd warto wyruszyć na zwiedzanie Krakowa z poziomu Wisły. Mianowicie, trasa wiedzie przez Most Zwierzyniecki, Wawel i Klasztor Norbertanek, w tym miejscu można zawrócić i płynąć w górę rzeki do miejsca startowego. Na rodzinne wycieczki warto wybrać także trochę dłuższą trasę wiodącą z Tyńca. Jest łatwa, przyjemna i co ważne, bardzo malownicza, a średni czas takiej wycieczki to 3-4 godziny. Start rozpoczyna się przy ulicy Benedyktyńskiej (668 389 789, www.kajaki-na-wisle.pl), a meta znajduje się na przystani przy Kolejowym Klubie Wodnym w Krakowie. Jest to odcinek 9-kilometrowy. Dla bardziej wytrwałych istnieje możliwość dopłynięcia do śluzy na Dąbiu. Trasa jest wtedy dłuższa o 6,5 kilometra. Natomiast w ofercie wypożyczalni działającej przy Kolejowym Klubie Wodnym 1929 w Krakowie (Kraków, ul. Księcia Józefa 24a, tel. 606 785 541, www.kajaki-krakow.pl) nie brakuje też propozycji dla bardziej wprawnych kajakarzy. Można wybrać się na spływ w górę rzeki, w kierunku Śluzy Kościuszko, a następnie Tyńca. Chociaż płynięcie pod prąd może wydawać się trudne, warto rozważyć taką alternatywę, ponieważ wcale nie jest tak ciężko jak mogłoby się wydawać, Co prawda wycieczka trwa dłużej, ale zapewniamy, że przy widokach na Bielany i Las Wolski stanowi to czystą przyjemność i niesamowite wrażenia!

Będąc w temacie kajakarstwa nie można zapomnieć o krakowskich torze w Kolnej. To jedyny tego typu obiekt w Polsce. Na torze o długości 320m, gdzie przeszkody modyfikowane są w zależności od potrzeb, trenują zawodnicy Polskiego Związku Kajakowego i olimpijczycy. Obiekt jest przystosowany również do treningów zimą. Na torze, na odcinku ok. 200 metrów  zamontowane jest zadaszenie, wraz z systemem nagrzewającym i oświetleniem. Równie ciekawym, pięknie położonym i dostępnym również dla amatorów kajakarstwa, jest tor w Wietrznicach (Zabrzeż 415A 33-390 Łącko, 600 055 939, www.wietrznice.eu). Tor przebiega pomiędzy dwoma miejscowościami Zabrzeżem i Tylmanową, nad Dunajcem. Obiekt oferuje kursy dla początkujących kajakarzy.

Wypożyczalnia kajaków zlokalizowana jest też w Niepołomicach, dokładnie na setnym żeglownym kilometrze Wisły. Dzięki położeniu wypożyczalni bezpośrednio przy Wiślanej Trasie Rowerowej, istnieje możliwość spływu kajakiem i powrotu na rolkach lub rowerem. Wypożyczalnia oferuje dostarczenie roweru do miejsca zakończenia spływu (tel. 511 622 734, www.kajaki.na.setce.pl).

Na kajaki możesz wybrać się również na Dunajec, gdzie czekają zróżnicowane trasy w zależności od umiejętności oraz długości. Najkrótsza trasa 10-kilometrowa prowadzi z Jurkowa do Zakliczyna i jest idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi. Inne propozycje to trasa z Jurkowa do Tarnowa czy ze Sromowców do Krościenka. Wiele firm organizuje zorganizowane spływy lub wypożycza kajaki indywidualnie (888 780 222, www.kajakidunajcem.pl). Inną możliwością jest dostępny przez okrągły rok, spływ ze Szczawnicy, a dokładniej przystani Port Pieniny (ul. Główna 149, Szczawnica, 721 977 632, www.portpienin.pl) do Tylmanowej. To miejsce, w którym trenowało wiele sportowców, a prowadzone jest obecnie przez trójkę olimpijczyków. Tym, którzy lubią ekstremalne atrakcje i są głodni wrażeń polecamy połączenie spływu kajakowego z jazdą Off Road.

Jak przygotować się do spływu kajakowego?

  • Ubierz wygodne, szybkoschnące ubrania i buty, które są wodoodporne lub przeznaczone do wody, weź też suche ubrania na zmianę i odpowiednio zabezpiecz je przed zamoczeniem;
  • W słoneczne dni zapewnij ochronę w postaci kremów z filtrem, okrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych, zaś w deszczowe pamiętaj o kurtce lub pelerynie przeciwdeszczowej z kapturem;
  • Zabierz coś przeciw komarom, np. spray;
  • Nie zapomnij o piciu oraz jedzeniu;
  • Jeśli bierzesz ze sobą telefon lub inne urządzenia elektroniczne włóż go do wodoszczelnej torebki – jeśli takiej nie posiadasz, zapytaj w wypożyczalni.

 

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści