Kraków kulturalną stolicą Polski
Nie ma wątpliwości, że Kraków jest ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i turystycznego na skalę europejską, potwierdza to tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, którą miasto zostało uznane w roku 2000 oraz tytuł Miasta Literatury UNESCO, który włącza Kraków do programu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Liczba kin, teatrów czy wydarzeń kulturalnych może przyprawić tutaj o zawrót głowy! Nic w tym dziwnego. Dość powiedzieć, że uliczkami Starego Miasta w Krakowie spacerowali niegdyś tacy literaci, jak Wisława Szymborska, Stanisław Wyspiański czy Stanisław Lem. To właśnie w Krakowie powstał pierwszy polski kabaret literacki „Zielony Balonik”, który powołano do życia w cukierni Apolinarego Michalika, gdzie spotykali się małopolscy artyści, politycy i arystokraci (zresztą popularna „Jama Michalika” funkcjonuje jako kawiarnia-restauracja po dziś dzień). Do ważnych miejsc spotkań krakowskich artystów i aktywistów należy zaliczyć również „Piwnicę pod Baranami” oraz „Klub pod Jaszczurami”. Jest to również miejsce, w którym pieczołowicie kultywowane są piękne tradycje, jak np. pochód Lajkonika, Wianki, wielkanocne zwyczaje – Emaus i Rękawka czy świąteczne jarmarki. Na szczególną uwagę zasługuje krakowskie szopkarstwo, które wpisane zostało na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.
Kraków to również miasto festiwali! Wymienienie ich wszystkich stanowiłoby nie lada wyzwanie, jednak warto wspomnieć o kilkunastu, które znane są nie tylko w całym kraju, ale również poza granicami Polski. Do takich z pewnością należą festiwale muzyczne: Misteria Paschalia (europejski festiwal muzyki renesansu i baroku), Sacrum Profanum (jeden z najciekawszych w Europie festiwali muzyki współczesnej), Live Festival (co roku na terenie Muzeum Lotników Polskich goszczą gwiazdy muzyczne światowego formatu), EtnoKraków/Rozstaje (festiwal muzyki tradycyjnej, etno i folku) oraz festiwal muzyki elektronicznej Unsound. W Krakowie odbywają się również słynne festiwale filmowe: Festiwal Muzyki Filmowej, Krakowski Festiwal Filmowy oraz festiwal kina niezależnego - Off Camera. Inne ważne wydarzenia kulturalne to: Miesiąc Fotografii, Wielka Parada Smoków (plenerowe widowisko, w trakcie którego Wisłą płyną ogromne, dmuchane smoki), Festiwal Kultury Żydowskiej (obejmuje ok. 200 wydarzeń promujących kulturę żydowską) oraz Conrad Festival (festiwal literacki połączony z Targami Książki).
Do najciekawszych wydarzeń odbywających się nieopodal Krakowa, zaliczyć należy: Rekonstrukcję Bitwy pod Racławicami, Marsz Szlakiem Kadrówki, Miechowskie Dni Jerozolimy (organizowane co 2 lata) oraz Charsznickie Dni Kapusty.
Kraków to również bogate kulinarne tradycje i regionalne produkty. Słynne lokalne wyroby to m. in.: kapusta charsznicka, kiełbasa krakowska sucha, tuszka zielononóżki kuropatwianej i wyroby wędliniarskie z Proszowic, chleb prądnicki, czosnek galicyjski oraz przetwory benedyktynów z Tyńca. Oczywiście nie można zapominać o jednym z symboli miasta – obwarzanku krakowskim (tym, którzy chcą bliżej poznać jego historię polecamy wizytę w Muzeum Obwarzanka).
W poszukiwaniu smakowych doznań polecamy odwiedziny w którymś z lokali z Małopolskiej Trasy Smakoszy. W Krakowie i okolicy obejmuje ona takie karczmy i restauracje jak:, „Wesele”, „Miód i Malina”, „Ogniem i Mieczem”, „W Starej Kuchni”, „Morskie Oko”, „Pod Aniołami” (wszystkie wymienione restauracje znajdują się w Krakowie) oraz „Antolka” w Książu Wielkim.
Nie samą strawą jednak człowiek żyje. Dla miłośników wina przygotowano Małopolski Szlak Winny, który obejmuje m.in. następujące winnice: „Kresy” (Rzeplin k. Skały), „Srebrna Góra” (Kraków), „Dosłońce” (Racławice), „Nad Dobrą Wodą” (Garlica Murowana) oraz „Słońce i Wiatr” (Świńczów). Na zdrowie!