Facebook link

Zabudowa Szczepanów - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Zabudowa Szczepanów

Zabudowa Szczepanów

Drewniany budynek w Szczepanowie

32-823 Szczepanów Region turystyczny: Tarnów i okolice

Układ urbanistyczny w Szczepanowie pochodzi z XVIII wieku. W 1761 roku Stanisław Lubomirski założył na terenie wsi miasto, stąd właśnie wziął się nietypowy dla wiejskiej zabudowy rynek

Szczepanów stracił prawa miejskie w XIX wieku. Zachował się jednak częściowo dawny układ urbanistyczny z murowaną i drewnianą zabudową przyrynkową. Drewniane budynki dominowały w wyglądzie wsi do połowy XX wieku. Były to głównie budynki wzniesione w konstrukcji zrębowej, nakryte słomianymi dachami czterospadowymi. Ściany bielono. Na początku XX wieku strzechę zaczęto zastępować dachówką, przez co forma dachów zmieniła się na dwuspadową.
Wieś Szczepanów położona jest w gminie Brzesko. Według tradycji Szczepanów jest miejscem urodzenia świętego Stanisława Biskupa i Męczennika – pierwszego polskiego świętego. Szczepanów jest jedną z najstarszych miejscowości, w której wybudowano kościół tuż po wprowadzeniu w Polsce chrześcijaństwa. Najcenniejszymi zabytkami Szczepanowa jest Sanktuarium świętego Stanisława Biskupa Męczennika oraz kościół świętej Marii Magdaleny.