Facebook link

Trasa rowerowa Wokół Mogielicy - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Trasa rowerowa Wokół Mogielicy

Trasa rowerowa Wokół Mogielicy

Widok na 2 osoby, trzymające rower, spoglądające na widoki. W tle widok na góry.
Szczawa Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy, Tarnów i okolice
Parking Zalesie – Wyrębiska – przełęcz Przysłopek – Cyrla – parking Zalesie

POBIERZ TRASĘ ROWEROWĄ W FORMIE GPX

długość trasy 20 km asfalt 0 km poza ruchem 20 km
suma podjazdów 600 m szuter 19 km boczne drogi 0 km
suma zjazdów 600 m teren 1 km główne drogi 0 km

 

Najłatwiejsza propozycja wycieczki w tym przewodniku przygotowa­na pod rowery górskie. Dostępna jest również rowerem turystycznym/ gravelowym, bo całość poprowadzona jest po pętli szerokich i ubitych dróg leśnych okalających najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mo­gielicy. To również doskonała propozycja dla rodzin i początkujących, bo większość odcinków ma dość łagodne nachylenie, a nieliczne stro­me odcinki są na tyle krótkie, że można się po prostu przespacerować z rowerem. O łagodnej charakterystyce szlaku świadczy też fakt, że w se­zonie zimowym zamieniany jest w trasę do narciarstwa biegowego. Obo­wiązuje wtedy zakaz jazdy na rowerze, żeby nie rozjeżdżać ratrakowanych ścieżek. Jest to również część dłuższego szlaku rowerowego VeloLima­nowski, którym można podjechać do tej proponowanej pętli zarówno od strony Kamienicy, jak i Limanowej.

 

Najwygodniej i najprościej jest tu dotrzeć samochodem i zaparkować na jednym ze specjalnie przygotowa­nych w tym celu parkingów, na przykład: Zalesie-Wyrębiska lub przy stadionie LKS Zalesianka obok Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. W sezonie dzia­ła tu również wypożyczalnia sprzętu sportowego, która oprócz zwykłych rowerów górskich ma również na stanie specjalne rowery poziome ze wspomaganiem elektrycznym dla osób z niepełnosprawnością. Sama tra­sa jest bardzo dobrze oznakowana piktogramami, a wzdłuż niej znajdu­ją się liczne miejsca odpoczynku oraz tablice informacyjne. Prowadzona jest leśnymi stokówkami, z których rozciągają się widoki na góry Beskidu Wyspowego. Podczas jazdy zobaczycie między innymi Łopień, Ćwilin, Jasień, a przy dobrych widokach również Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry. Trasa w większości biegnie lasem po obszarze Natura 2000, poza ruchem sa­mochodowym, więc macie też gwarantowaną ciszę i spokój ducha. Jeśli dla kogoś jazda wokół Mogielicy okaże się niewystarczająca i czuje się pewnie za kierownicą roweru górskiego, to proponujemy próbę zdobycie samego szczytu, na którym jest Krzyż Papieski, a w lipcu 2022 roku ma zostać otwarta nowa stalowa wieża widokowa. Najprościej podjechać tu nie­bieskim szlakiem rowerowym Słopnice–Mogielica, a zjechać do przełęczy Przysłopek szlakiem niebieskim lub żółtym przez Polanę Stumorgową.

Niektórzy uważają, że poza widokiem z wieży to właśnie stąd rozciągają się najpiękniejsze widoki w okolicy, więc mocno polecamy takie uroz­maicenie wycieczki przy sprzyjającej pogodzie i dobrej widoczności. Do­datkową atrakcją turystyczną, jaką spotkacie na trasie, jest Krzyż i Obe­lisk Partyzancki, upamiętniający czasy, kiedy w tych okolicach spotykali się żołnierze 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej oraz Od­dział Partyzancki Armii Krajowej „Wilk”.

Z informacji praktycznych:

Dojazd na trasę pozostaje w zasadzie tylko samochodem, a bezpłat­ne parkingi oprócz tego w Zalesie-Wyrębiska są również w takich miejscach, jak: Półrzeczki/Polana, Chyszówki, Przełęcz Słopnicka i Pod Mogielicą.

 

Mapa trasy rowerowej Wokół Mogielicy


Brak obiektów w wybranej kategorii.