Facebook link

Trasa rowerowa Wokół Jeziora Rożnowskiego - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Trasa rowerowa Wokół Jeziora Rożnowskiego

Trasa rowerowa Wokół Jeziora Rożnowskiego

Zdjęcie przedstawia Jezioro Rożnowskie ze zbożem na pierwszym planie i lasem w oddali.
Bartkowa-Posadowa
Bartkowa – Rożnów – Tropie – Witowice – Rąbkowa – Tabaszowa – Znamirowice – Tęgoborze – Biała Woda – Kurów – Dąbrowa – Zbyszyce – Sienna – Gródek nad Dunajcem

POBIERZ TRASĘ ROWEROWĄ W FORMIE GPX

długość trasy 63 km asfalt 61 km poza ruchem 6 km
suma podjazdów 1560 m szuter 2 km główne drogi 55 km
suma zjazdów 1560 m teren 0 km boczne drogi 2 km

 

Jeszcze trochę musimy poczekać, zanim pojedziemy wygodną tra­są rowerową VeloDunajec na odcinku wzdłuż brzegów Jeziora Roż­nowskiego. Na tę chwilę można jedynie zaproponować objazd tych terenów po zwykłych drogach w ruchu ogólnym i ze sporymi prze­wyższeniami. Niemniej każdemu, kto podjazdy i kolarstwo przygo­dowe traktuje jako warunek konieczny dobrej wycieczki rowerowej, polecamy objazd Pogórza Rożnowskiego właśnie w takiej propozycji gravelowo-filmowej pętli wokół jeziora.

Wycieczka jest nie tylko genialna widokowo i prowadzi przez scenografię wyjętą z kadru kilku polskich filmów, lecz przy okazji zahacza też o świetne win­nice oraz największy na świecie most wybudowany rękami jedne­go człowieka. Zachęceni? To dodam jeszcze, że mimo zalecanych tu szerszych opon trasa jest w większości asfaltowa, a krótkie od­cinki szutrowe łatwo można objechać alternatywnymi drogami.

Start polecamy na przykład z parkingu w Bartkowej z genialnym widokiem na jezioro. Pierwszy podjazd będzie dobrą rozgrzewką, którą war­to przerwać, gdy będziecie mijać ruiny zamku Zawiszy Czarnego w drodze nad zaporę w Rożnowie. Wjazd na koronę zapory nie jest niestety możliwy, ale i tak warto tu przyjechać, żeby zobaczyć jezioro z tej perspektywy. Podczas powrotu i zjazdu na Roztoki nie przegapcie kolejnych atrakcji historycznych, czyli dworu Stad­nickich oraz ruin tak zwanego dolnego zamku w Rożnowie. W międzycza­sie przekonacie się, że jezioro właśnie się zamieniło w regular­ną rzekę. Dopiero na wysokości malowniczego kościoła w Tropiu znowu nabierze ono szerokości, rozlewając się w postaci Jeziora Czchowskiego. Z jednej strony jest ono ograniczone zaporą elek­trowni wodnej, a z drugiej – stromym brzegiem z majestatycznym zamkiem Tropsztyn. Polecamy zobaczyć go właśnie z tej perspek­tywy i zawrócić potem na kładkę pieszo-rowerową, która zagra­ła specjalną rolę w filmie „Twarz”. Kładka ma już swoje lata, więc trzeba jechać po niej ostrożnie, ale cały czas zapewnia idealny skrót do Witowic. Tu jeszcze przez moment będzie płasko, bo bę­dziecie się trzymać brzegów Dunajca i dopiero w miejscowości Bilsko zacznie się wspinaczka pod Ostrą Górę. Już sama nazwa świad­czy o tym, że lekko nie będzie, a w Tabaszowej dodatkowo straci się całą wykręconą wysokość w trakcie zjazdu nad brzegi jeziora. Tu znajduje się kolejna z filmowych atrakcji, czyli wyciągnięta daleko na brzeg barka ,,Uroczysko”, której użyto w scenografii do filmu „Boże Cia­ło”. Kto wie – być może ktoś znowu zrobi z niej działającą knajpkę, ale na razie od wielu lat przyciąga ona właśnie swoim opuszczonym kli­matem.

Z powrotem wjazd wiedzie tą samą drogą, więc jak ktoś chce oszczędzić siły, to może tę atrakcję odpuścić, tak żeby zachować ją na kolejny, tym razem już obowiązkowy, punkt wycieczki. Przed wami najbardziej szutrowy odcinek zakończony przejazdem przez kamien­ny most w Znamirowicach. Polecamy wczytać się w jego fascynującą historię wyrytą na pamiątkowym kamieniu i zejść na dno jaru, żeby zobaczyć, jak wiele uporu miał jego budowniczy – Jan Stach. Pomyśl­cie o tym podczas kolejnych podjazdów, w szczególności po odbiciu w Tęgoborzach na wieś Białawoda, na którą warto się wspiąć z dwóch powodów. Omija się dzięki temu spory odcinek ruchliwej DK75, a przy okazji przejeżdża się przez genialne sady z widokiem na jezioro. Jazdy po krótkim odcinku „krajówki” i tak się nie uniknie, ale dzięki nowemu mostowi, który oddano do użytku w 2021 roku, przejazd do Kurowa jest teraz o wiele mniej stresujący. Jest na nim szeroki ciąg pieszo-rowero­wy, a ze starej, wąskiej przeprawy, którą rozebrano, pozostawiono tyl­ko jej przyczółki. Zaraz za nowym mostem skręcacie w lewo i ucieka­cie od głośnego towarzystwa samochodów, by zacząć wspinaczkę na Dąbrowę. Zalecamy spokojną jazdę z częstymi przerwami i oszczędne gospodarowanie siłami. Przed wami jeszcze jeden zjazd praktycznie nad brzeg jeziora i następujący po nim mozolny podjazd. Tym razem po to, żeby wyciągnąć nogi na tarasie obowiązkowej pozycji Mało­polskiego Szlaku Winnego, czyli winnicy Gródek. Nawet jeśli ktoś nie jest koneserem wina, to warto tu zajrzeć dla tego widoku. Zobaczycie porośnięte winoroślami zbocza opadające nad rozlewiska Dunajca, tworzącego początki Jeziora Rożnowskiego. Podjazd ze Zbyszyc do drogi wojewódzkiej DW975 może być ciężki po takim wypoczynku, ale rozglądajcie się intensywnie w obie strony, bo przy dobrej widoczno­ści można stąd zobaczyć nawet i Tatry.

Końcowy fragment wycieczki to jazda po ruchliwej w sezonie dro­dze wzdłuż brzegów jeziora, ale z racji tego, że jest to zarówno ko­larski klasyk, jak i propozycja objazdowa dla VeloDunajec, kierowcy są przyzwyczajeni do dużej liczby rowerzystów. W ostatnich latach fragment przez sam Gródek nad Dunajcem zyskał parę kilometrów może nie idealnej, ale wydzielonej infrastruktury pieszo-rowerowej. Możecie jej użyć, żeby bez pośpiechu przejechać przez gwarny latem kurort i poobserwować jezioro z charakterystyczną Małpią Wyspą.

 

Informacje dodatkowe:

W razie wyboru opcji dojazdu rower + pociąg, można dotrzeć nad je­zioro jadąc na przykład z Nowego Sącza po propozycji objazdowej dla trasy.

 

Mapa trasy rowerowej Wokół Jeziora Rożnowskiego


Brak obiektów w wybranej kategorii.