Facebook link

Muzeum Afrykanistyczne Olkusz - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Afrykanistyczne Olkusz

Muzeum Afrykanistyczne Olkusz

Ekspozycja zbiorów afrykanistycznych, stroje plemienne i przedmioty codziennego użytku.

Szpitalna 32, 32-300 Olkusz Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

tel. +48 324943966
tel. +48 327544455
Każdy, komu marzy się egzotyczna podróż i odkrywanie ziem afrykańskich, powinien wybrać się do Olkusza. To tutaj, w Muzeum Afrykanistycznym możemy zapoznać się ze sztuką i kulturą Czarnego Lądu.
Początkiem dla powstania muzeum była fascynacja sztuką afrykańską dr. Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł – Gruszyńskiej, którzy w darowiźnie przekazali pierwsze obiekty. Ekspozycja przybliża odwiedzającym życie codzienne, kulturę, tradycje i wierzenia plemion Afryki Zachodniej i Środkowej. W dużej mierze wystawa poświęcona jest dwóm wyjątkowym plemionom Dogonów, którzy sporządzają malowidła naskalne i Tuaregów, mistrzów geometrycznych zdobień. Wśród obiektów, które przykuwają uwagę zwiedzających są przede wszystkim obiekty związane z kulturą i sztuką tych plemion, do których należą wyjątkowe maski, instrumenty i broń.
Muzeum zostało założone w 1971 roku i na tle innych muzeów afrykanistycznych, olkuską instytucję wyróżnia autentyzm zgromadzonych w niej przedmiotów. Bardzo ciekawym wzbogaceniem ekspozycji jest kolekcja prof. dr hab. Anny Koźmińskiej-Kubarskiej oraz pilota Leona Kubarskiego, prezentowane obrazy namalowane zostały przez artystów Demokratycznej Republiki Konga w latach 60 i 70 XX wieku. Wstęp do muzeum jest płatny, bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 6 zł.

Nie musisz jechać do Afryki, by ją posmakować. Bo właśnie tu, w Olkuszu, mieści się jedno z największych w Polsce muzeów prezentujących sztukę i kulturę Czarnego Lądu. Zgromadzono w nim eksponaty obrazujące życie codzienne plemion Afryki Zachodniej oraz Środkowej. Na początku była prywatna kolekcja zafascynowanych Afryką Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł – Gruszyńskiej, która do dziś stanowi trzon Muzeum. Potem pojawiali się kolejni darczyńcy, wzbogacając olkuskie zbiory. A te przenosza nas na Czarny Ląd, ukazując zwyczajne życie, tradycje, obrzędy i kulturę. W Olkuszu można obejrzeć sprzęty codziennego użytku, stroje, maski rytualne, instrumenty muzyczne, amulety, rzeźby i biżuterię oraz broń z różnych regionów Afryki. Dominuje sztuka plemion Afryki Zachodniej: Tuaregów i Dogonów. Na tle innych muzeów afrykanistycznych, olkuską instytucję wyróżnia autentyzm zgromadzonych w niej przedmiotów. Dla miłośników malarstwa ciekawym doświadczeniem będzie na pewno kolekcja malarstwa Czarnej Afryki. Obrazy te namalowane zostały przez artystów Demokratycznej Republiki Konga w latach 60 i 70 XX wieku. Muzeum powstało w 1971 roku.


Powiązane treści