Facebook link

Gwoździec - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Gwoździec

Gwoździec

Zdjęcie przedstawia panoramę wsi Gwoździec.

Gwoździec, 32-855 Gwoździec Region turystyczny: Pogórza

Gwoździec kobietami stoi. Malownicza miejscowość, o charakter której dbają nowoczesne gospodynie wiejskie, co to nawet z gwoździa zupę zrobią, stało się miejscem z pazurem. Wioska Pod Kobiecą Ręką jest jedną z kilku, które stały się małopolskimi wioskami tematycznymi.

Gwoździec to wieś, której historia sięga 1326 roku. Wykopaliska archeologiczne potwierdzają istnienie osady ludzkiej na tych terenach sprzed siedmiu tysięcy lat. Mieści się w powiecie tarnowskim, w gminie Zakliczyn. Wieś położona jest na Pogórzu Wiśnickim, nieopodal doliny środkowego biegu Dunajca. Dojazd z Krakowa to mniej niż godzina, z Brzeska to tylko 20 minut. Miejscowości Gwoździec na Pogórzu Wiśnickim patronuje święta Katarzyna, a stery rozwoju wsi przejęły pracowite kobiety, z którymi można pośpiewać, pohaftować, pozwiedzać, a nawet ugotować „zupę z gwoździa”.
To wieś słynąca z kobiet i tego co potrafią czynić swoimi rękami. Smaczne konfitury, tradycyjne pieśni, humor, to wszystko znajdziecie w Gwoźdźcu. Mieszkańcy zapraszają na babskie weekendy, wieczory panieńskie, warsztaty kulinarne czy rękodzielnicze.