Facebook link

Dom Malarek Zalipie - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Dom Malarek Zalipie

Dom Malarek Zalipie

Mała drewniana chatka, bielona i malowana w zalipiańskie kwiaty, przed nią zdobiona studnia, drewniany żuraw i ławka. Z tyłu płotek i zieleń.

Zalipie 128A, 33-263 Zalipie

Dom Malarek w Zalipiu pełni funkcję domu kultury i centrum promocji „malowanej wsi”. Można tam uzyskać informacje o usytuowaniu malowanych domów, których w Zalipiu jest około 40, zgłębić lokalne tradycje oraz obejrzeć wystawę. Na miejscu odbywają się również warsztaty. Przed budynkiem znajduje się bardzo fotogeniczna zalipiańska chatka i studnia. Dom Malarek, obok Zagrody Felicji Curyłowej, stanowi obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki do Zalipia.

Dom Malarek skupia lokalne artystki kultywujące tradycję malowania chat. Aby tradycja była wciąż żywa, co roku Dom Malarek wraz z Muzeum Okręgowym w Tarnowie organizuje konkurs pod nazwą „Malowana Chata”. Jest to najdłużej trwający konkurs w zakresie sztuki ludowej w Polsce. Po raz pierwszy zorganizowany został w 1948 roku,  choć początkowo nie był cykliczny. W ramach konkursu komisja powołana przez organizatora odwiedza malowane zagrody w ciągu soboty i niedzieli po święcie Bożego Ciała, a następnie w niedzielę ogłasza wyniki konkursu. Jest to wielkie święto w Zalipiu, którego uwieńczeniem jest „Zalipiański festyn”.