Facebook link

Cmentarz żydowski Siersza Wieliczka - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz żydowski Siersza Wieliczka

Cmentarz żydowski Siersza Wieliczka

Duży kamienny pomnik wśród drzew.
Cmentarz zwany też cmentarzem na Grabówkach, znajdujący się we wsi Siercza na pograniczu Wieliczki. Jest miejscem martyrologii wielickich i małopolskich Żydów.

Położony na zboczu wzgórza cmentarz Żydów z Wieliczki i sąsiednich miejscowości, założono w pierwszej połowie XVI wieku na pograniczu Wieliczki, Sierczy i wioski Grabówka, w pobliżu stawu w lesie zwanym parkiem na Grabówkach. Jego granice wyznaczono w XVIII wieku. W latach 1918–1939 nekropolię otoczono kamiennym murem i wytyczono alejki. Podczas II wojny światowej w latach 1939–1942 cmentarz był miejscem masowych rozstrzelań około tysiąca Żydów i pochówku pomordowanych w okolicy przez niemieckich okupantów. Ofiary grzebano w masowych grobach przy wschodniej granicy cmentarza. Ostatni pochówek odbył się w 1942 roku w czasie końcowego etapu eksterminacji ludności żydowskiej. Wtedy też Niemcy zdewastowali kirkut (żydowski cmentarz). Po wojnie zapomniany popadał w ruinę. W 2005 roku podjęto działania zabezpieczające przed dewastacją, w 2006 roku teren uporządkowała grupa izraelskich żołnierzy z Wyższej Szkoły Oficerskiej w Tel Awiwie i uczniowie krakowskiej szkoły.We wschodniej części kirkutu, na masowej mogile około 1000 Żydów rozstrzelanych na miejscu i pomordowanych w okolicy, w latach 60. XX wieku stanął granitowy pomnik pamięci ofiar Holocaustu. Obok ustawiono zachowane macewy. W 70. rocznicę masowych mordów, w 2012 roku cmentarz i otoczenie pomnika uporządkowano, odbyła się też modlitwa za zmarłych.Kirkut ma powierzchnię prawie 2 hektarów. Zachowało się na nim kilkadziesiąt wapiennych i piaskowcowych nagrobków, betonowych obmurowań oraz fragmentów muru, w tym najstarsze z XVIII wieku. Na około 30 macewach widać inskrypcje w języku hebrajskim i nagrobne ornamenty.

Ścieżka spacerowa na wielicki kirkut ma około 1,7 kilometra, można ją przejść w 25 minut. Zaczyna się przy parkingu pod tablicą informacyjną przy ulicy Dembowskiego.