Gorce i Beskid Wyspowy - miejsca, które nie sposób zapomnieć

Gorczański Park Narodowy
Na wycieczkę w Gorce i Beskid Wyspowy warto wyjechać z opracowanym wcześniej planem, choćby najbardziej ogólnym. Wędrówkę proponujemy zacząć od Gorczańskiego Parku Narodowego, w którym znajduje się szereg ścieżek przyrodniczych otoczonych pięknymi drzewami; świerkami, bukami i jodłami – wiele z nich liczy nawet 100 lat! Choć bogactwo przyrodnicze GPN trzeba zobaczyć na własne oczy, polecamy również zapoznanie się z ekspozycjami Ośrodka Edukacyjnego Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej.

Oczywiście nic nie zastąpi zwiedzania prawdziwych szczytów i polan, dlatego zachęcamy do zdobycia Bukowiny Waksmundzkiej i Turbacza – gorczańskich wzniesień oferujących malownicze widoki na Tatry, Kotlinę Nowotarską, Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie. Panoramy górskie można podziwiać także z wież widokowych, których w okolicy nie brakuje. Jedna z nich znajduje się ok. 3 km na północ od Rabki, na wzniesieniu Królewska Góra. Jest to wysoka na ponad 25 m, drewniana budowla, z której rozpościerają się przepiękne widoki na Gorce, Beskid Wyspowy, Babią Górę i Tatry. Na wierzchołkach Gorca, Lubania, Magurek oraz Koziarza znajdują się 30-metrowe wieże widokowe, które architektonicznie nawiązują do drewnianych kościołów gotyckich z regionu.

Gorce i Beskid Wyspowy od innych pasm oddzielają Raba i Dunajec. Nie są to jednak jedyne malownicze rzeki w rejonie, czego dobrym dowodem są Kamienica Gorczańska i wodospad Spad. Rezerwat Mogielica położony jest w przyszczytowej partii najwyższego wzniesienia Beskidu Wyspowego – Mogielicy, na jej szczycie znajduje się wieża widokowa. Poza nim w okolicy znajdują się jeszcze 3 inne rezerwaty przyrody: Kostrza, Śnieżnica i Luboń Wielki. Wszystkie umiejscowione są na stokach gór o tych samych nazwach. Luboń Wielki (1022 m. n.p.m.) jest jednym z najbardziej charakterystycznych gór Beskidu Wyspowego. Na jego południowo-wschodnich zboczach znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej „Luboń Wielki”. Rezerwat powstał w 1970 roku i ma powierzchnię 12 ha. Na jego terenie znajduje się – największe w Beskidzie Wyspowym i jedno z najładniejszych w Karpatach – osuwisko fliszowe z gołoborzami. Obszar pokryty jest formami skalnymi o oryginalnych kształtach. Skały tworzą grzędy i garby skalne wysokości kilku metrów, zwane Dziurawymi Turniami. Poruszając się szlakiem wiodącym na Mogielicę lub Krzystonów nie sposób przeoczyć Polany Stumorgowej, z której ujrzymy nie tylko okoliczne szczyty Beskidu Wyspowego, ale także pasmo Gorców, Beskidu Sądeckiego, Pienin, a nawet Tatr i szczyt Babiej Góry. Powiedzcie sami, czego chcieć więcej?

Jeśli nie byliście jeszcze w Gorcach i Beskidzie Wyspowym, już po pierwszej wyprawie będziecie mile zaskoczeni. Symbolem minionych wieków, są gorczańskie i beskidzkie legendy. Jedną z bardziej interesujących jest ta, która wyjaśnia genezę powstania ogromnego głazu, ochrzczonego jako Diabli Kamień, koło Szczyrzyca. Ten słynny pomnik przyrody nieożywionej swoje istnienie zawdzięcza ponoć samemu diabłu. Legenda głosi, że zły demon, chcąc zburzyć Klasztor Cystersów w Szczyrzycu, nieoczekiwanie upuścił głaz niedaleko od celu. Diabłu przeszkodzić miał dźwięk dzwonu klasztornego. Warto zauważyć, że po wschodniej stronie Diablego Kamienia znajduje się pustelnia pod wezwaniem św. Benedykta, dziś odwiedzana przez pielgrzymów i podróżnych. W sąsiedztwie obu obiektów stoi kapliczka św. Benedykta.

Wschodni kraniec Beskidu Wyspowego to obszar Pasma Łososińskiego. Jest to grzbiet górski, który rozciąga się między Limanową a Jeziorem Rożnowskim. Napotkamy tu niezwykłe krajobrazy z podszczytowymi polanami i najpiękniejszymi lasami bukowymi w Beskidzie Wyspowym. Najwyższym szczytem Pasma Łososińskiego jest Jaworz (918 m), na stokach którego w okresie II Wojny Światowej miały bazę oddziały partyzanckie.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia