Beskid Sądecki i Beskid Niski - dla miłośników przyrody

Jezioro Klimkówka
Jeśli szukasz spokoju, w otoczeniu przyrody Beskidu Wyspowego, znajdziesz go bez wątpienia w Magurskim Parku Narodowym, który utworzono w 1995 r. Odnotowano tu prawie 800 gatunków roślin i 200 gatunków zwierząt, wśród których można spotkać rzadkie lub zagrożone wyginięciem ptaki (orzeł przedni, orlik krzykliwy, puchacz i trzmielojad), motyle (niepylak mnemozyna, paź żeglarz, paź królowej) czy chrząszcze (nadobnica alpejska i kozioróg bukowiec), lub natknąć się na duże ssaki drapieżne. Park powstał na terenach, które do 1947 r. zamieszkiwali górale ruscy – Łemkowie. Znajdują się tu liczne zabytki w postaci przydrożnych figurek i kapliczek, cerkwi czy kościółków. 

Jedną z atrakcji jest Jezioro Klimkówka - uwiecznione w filmie „Ogniem i mieczem”, na którym można uprawiać windsurfing. 

Beskid Sądecki szczyci się Popradzkim Parkiem Krajobrazowym, na terenie którego utworzono obszar Natura 2000 „Ostoja Popradzka” oraz wiele ścieżek dydaktycznych i ornitologicznych, m. in. na stokach Góry Parkowej, Jaworzyny Krynickiej, czy w Łopacie Polskiej. Dzięki uzdrowiskom słynącym z wód leczniczych, PPK uważany jest za jeden z najatrakcyjniejszych terenów w Polsce. Znajduje się tutaj 13 rezerwatów przyrody, z których szczególnie godne uwagi są Kłodne nad Dunajcem, Obrożyska i Pusta Wielka. Podczas zwiedzania grzechem jest pominąć enklawę przyrodniczą „Bobrowisko” w Starym Sączu, chłodne wyziewy dwutlenku węgla w Tyliczu i Złockiem – zwane mofetami, staw „Czarna Młaka” koło Muszyny, czy fantazyjną platformę widokową w kształcie spirali w Woli Kroguleckiej oraz drewnianą ścieżkę wśród drzew i wieżę widokową w Słotwinach w Krynicy-Zdroju

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści