Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Pomnik Bartosza Głowackiego Janowiczki

Pomnik Bartosza Głowackiego Janowiczki

Pomnik mężczyzny stojącego na armacie z kosą. Znajduje się na niewielkim wzniesieniu porośniętym trawą. Wokół dużo zieleni, drzewa.

Janowczki 28A, 32-222 Janowiczki Region turystyczny: Kraków i okolice

W 200. rocznicę Bitwy pod Racławicami na terenie, na którym się rozegrała, został odsłonięty pomnik jednego z jej bohaterów - Wojciecha Bartosza Głowackiego. Uczestnicząc w ataku kosynierów pod dowództwem Tadeusza Kościuszki na baterię rosyjską odznaczył się on niezwykłym męstwem. Znany powszechnie jest epizod z tej bitwy, kiedy to Głowacki zdobył działo, gasząc lont własną czapką.

Pomnik o wysokości 10,5 metra usytuowany na niewielkim kopcu przedstawia właśnie Bartosza Głowackiego zdobywającego działo rosyjskie. Autorem pomnika jest profesor Marian Konieczny.

Postument poświęcony pamięci Bartosza Głowackiego wchodzi w skład większej całości: pomnika historii „Racławice – teren historycznej Bitwy Racławickiej”, który został utworzony 14 kwietnia 2004 roku na mocy Rozporządzenia Prezydenta RP. Powstał w celu zachowania unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących wiarę społeczeństwa w możliwość ocalenia państwowości I Rzeczypospolitej, a przez wyróżniający się udział chłopów, jednoczący wszystkie stany w obronie sprawy narodowej w 1794 roku – brzmi uzasadnienie.

Pomnik historii obejmuje obszar o powierzchni 520 hektarów, od Racławickiej Góry na północy poprzez Dziemięrzyce, południowy fragment Racławic po Wrocimowice, Janowiczki, na którym 4 kwietnia 1794 roku rozegrała się zwycięska bitwa polskich powstańczych wojsk pod wodzą Tadeusza Kościuszki z oddziałami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Aleksandra Tormasowa. W skład pomnika historii wchodzą znajdujące się na tym terenie obiekty: Kopiec Kościuszki, grodzisko, dwór w Janowiczkach, pomnik Bartosza Głowackiego, willa Walerego Sławka, dwór w Dziemierzycach, cmentarz „Bratnie Mogiły”. Wzniesienie zwane Zamczyskiem podczas bitwy pod Racławicami stanowiło punkt dowodzenia generała Aleksandra Tormasowa. Na jego szczycie w latach 1926–1934 usypano w hołdzie Tadeuszowi Kościuszce niewielki, 14-metrowej wysokości, kopiec. U stóp wzgórza stoi pomnik Bartosza Głowackiego, chłopskiego bohatera bitwy.


Powiązane treści