Zielone serce Nowej Huty. Odkrywamy najlepsze miejsca na spacer w Krakowie

Szczęśliwy pies biegnący po nowohuckiej łące
Nowa Huta to jedno z tych miejsc w Krakowie, które słynie nie tylko z wyjątkowej architektury, kultowych neonów – jak ten przy Restauracji Stylowa – imponujących pozostałości po dawnym Kombinacie Metalurgicznym im. Lenina, ale przede wszystkim z bogactwa zieleni. Zajmuje zaszczytne drugie miejsce wśród najbardziej zielonych dzielnic Krakowa, a tych jest aż 18! Odkryjmy zatem wspólnie nowohuckie parki i skwery. Zapewniamy, zachwycają o każdej porze roku!

20 minut spaceru dziennie u osób uprawiających sport i 40 minut spaceru u osób mniej aktywnych. To rekomendacja WHO, której powinniśmy się trzymać, by utrzymywać dobre samopoczucie oraz zdrowie fizyczne i psychiczne. W Krakowie jest to o tyle łatwe do spełnienia, że ciekawych miejsc do odwiedzenia jest całkiem sporo. Oto kilka propozycji malowniczych spacerów po Nowej Hucie. W zdrowym ciele zdrowy duch. Zatem, ruszamy!

Odetchnij pełną piersią nad Zalewem Nowohuckim

Zalew Nowohucki to jeden z najbardziej malowniczych i atrakcyjnych terenów rekreacyjnych w Krakowie. Spory zalew, po którym pływają kaczki, a do tego szerokie alejki, plac zabaw, wybieg dla psów, boiska, plaża, tężnia solankowa i strefa z food truckami. Brzmi tak jakby można tu było spędzić cały dzień, prawda?  Oczywiście, że można.

Zalew Nowohucki to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród nowohucian. Jedni przyjeżdżają tu na rolkach lub rowerach, inni na spacerki zwieńczone lodami w jednej z nowohuckich lodziarni. Znajdą się i tacy, którzy przychodzą regularnie, by dotlenić się drogocennym jodem w tężni. Kiedyś można było tu wypożyczyć kajak lub rowerek wodny, ale aktualnie zrezygnowano z tego pomysłu. Znad Zalewu Nowohuckiego jest niedaleko do drewnianego kościoła św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Szkaplerznej oraz Dworu Jana Matejki, który można zwiedzać od piątku do niedzieli.

Pośród mokradeł i traw na Łąkach Nowohuckich

Choć to nie park, Łąk Nowohuckich nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. To jeden z trzech obszarów na terenie Krakowa, który został wyróżniony i chroniony jest wpisem na listę Natura 2000!

Można tutaj spotkać różnorodne gatunki ptaków (derkacz, cierniówka, bączek), motyli (Czerwończyk fioletek, Czerwończyk nieparek), a także ciekawe okazy roślin (storczyk krwisty, kozłek lekarski, rutewka wąskolistna). Gatunków, które zamieszkują łąki nowohuckie jest znacznie więcej, ale o tym polecamy poczytać już na miejscu, z tablic edukacyjnych. Łąki są idealnym miejscem dla osób szukających ciszy i spokoju. Można przejechać się tu również na rowerze, ale rolkarze niestety, nie poradzą sobie na kamykowej ścieżce.

Rzut beretem mamy stąd do Nowohuckiego Centrum Kultury, restauracji Nowohuckie Przestrzenie oraz strefy food trucków. Zatem po spacerze można oddać się sztuce, zjeść smacznego burgera lub wypić pyszną kawę.

Lasek mogilski – na terenie dawnej puszczy

Idźmy zatem dalej... Lasek mogilski bez wątpienia należy do miejsc mało popularnych, rzadko uczęszczanych i dzikich. To miejsce, w którym można spotkać niesamowitą przyrodę oraz dzikie zwierzęta. Odnajdziemy go między Mogiłą a rondem przy Moście Wandy.

Gęsty, wysoki, stary las, który dawniej był częścią podmokłej puszczy porastającej nasz kraj. Nie jest to wielki teren z ogromną ilością atrakcji. Za to są tu asfaltowe alejki, idealne do rolek, deskorolek, czy dziecięcych wózków. Nie brakuje też ławeczek – prawie jak w parku, choć to las. Jest też drewniana kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej i zbawienna cisza, której tak często szukamy.

Park Żeromskiego z widokiem na Łąki Nowohuckie

Tuż obok szpitala im. Stefana Żeromskiego znajduje się malowniczy park imienia wybitnego pisarza. Uwielbiany jest przez dzieci oraz ich rodziców. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem plac zabaw podzielony został na dwie części, bawi zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Plac zabaw uczy przez zabawę o gatunkach zwierząt, zamieszkujących sąsiednie Łąki Nowohuckie. Znajdziecie tu jaja rodzimych ptaków w rozmiarze 5XL, czy zaskrońca jeszcze większych gabarytów. Na uwagę zasługują także mini trampoliny, ścieżka zapachowa przywodząca na myśl pyszną lemoniadę z miętą czy zjeżdżalnie. Park cieszy oko, bo trzeba przyznać, że jest tutaj naprawdę ładnie. A wszystko to z wspaniałym widokiem na Łąki Nowohuckie.

Wiśniowy Sad bez wiśni, ale za to z rzeźbami

Przenieśmy się w okolice Ronda Kocmyrzowskiego, gdzie skrywa się kolejny z nowohuckich parków. Na blisko 3 hektarach odnajdziemy idealne miejsca do spacerowania, zabawy oraz odpoczynku. Przyznajcie, że to całkiem spora przestrzeń jak na osiedlowy park.

Kilka lat temu został odremontowany, a wraz z remontem stanęły nowe ławki i kosze, oraz powstały nowe alejki. Najmłodsi mogą bawić się na nowoczesnym placu zabaw, a ci starsi próbować sił na outdoorowych urządzeniach do ćwiczeń. Charakterystyczną cechą tego miejsca są rzeźby plenerowe. Co prawda obecnie pozostały tylko dwie, ale swego czasu było ich więcej i miały służyć zabawie. Szukajcie w zakamarkach parku abstrakcyjnej syrenki oraz wodorostów.

Planty Bieńczyckie – od Kalinowego do Ronda Kocmyrzowskiego

Można powiedzieć, że Bieńczyce to już nie Nowa Huta. Według aktualnego podziału administracyjnego, to prawda. Jednak jeśli zapytacie starszej osoby mieszkającej w Bieńczycach, gdzie mieszka to z pewnością odpowie, że w Hucie.

Planty Bieńczyckie, to długi pas zieleni ciągnący się przez osiedla: Kalinowe, Strusia, Na Lotnisku, Wysokie, Kazimierzowskie, Jagiellońskie i Przy Arce. 13-hektarowy obszar to pas zieleni z licznymi drzewami, krzewami i alejkami, a jednocześnie miejsce do aktywności i odpoczynku. Sprawdziliśmy dla Was, że planty można pokonać w pół godziny, oczywiście w jedną stronę. Po drodze miniecie place zabaw, boiska do gry, miejsca do odpoczynku oraz kilka obiektów gastronomicznych, w tym osławione lody od Good Lood. Warto zapuścić się w te rejony na spacer.

Na koniec Kaczeńcowy Staw

Choć to nie park, to jednak trudno o nim nie wspomnieć. Staw przy ulicy Kaczeńcowej, to oczko wodne pośród starych drzew, które doczekało się rewitalizacji. To urocze miejsce znajduje się pośrodku... osiedla domów jednorodzinnych. Są ławeczki, huśtawka, kilka alejek. Cicho tu i spokojnie – to idealne miejsce na piknik, spacer z psem, randkę z drugą połówką lub samym sobą.

Czasem wyjeżdżamy daleko, szukając wrażeń, pięknych widoków i wyciszenia, a to co piękne jest najczęściej tuż obok nas. Tak właśnie jest w tym przypadku. Zainspirowani pomysłami na weekendowy spacer w Nowej Hucie? Zielona Nowa Huta czeka na Was – odkryjcie jej urok!

Multimedia



Visitmalopolska.pl - oficjalny portal turystyczny województwa małopolskiego

Visitmalopolska.pl to portal turystyczny prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Małopolska jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie i najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. To właśnie tutaj został uruchomiony, jeden z pierwszych w Polsce, regionalny system informacji turystycznej (Małopolski System Informacji Turystycznej), którego częścią jest ten portal. Jego zadaniem jest podpowiedzieć turyście, co warto zobaczyć w Małopolsce oraz ułatwić znalezienie informacji o noclegach, wydarzeniach, przyrodzie i zabytkach. 

Co warto zobaczyć w Małopolsce?

Lista atrakcji Małopolski jest długa i różnorodna. Portal Visitmalopolska.pl ułatwia zwiedzanie województwa małopolskiego poprzez prezentowanie informacji o atrakcjach turystycznych poszczególnych miast i regionów, a także ciekawych miejsc danego typu, takich jak muzea, zabytki, szlaki tematycznekultura i rozrywka, przyroda, zdrowie i uroda, podziemne trasy i inne.

Zadbaliśmy również o opisanie atrakcji, z których szczególnie słynie Małopolska - kopalni soli, spływu Dunajcem, term, Szlaku Architektury Drewnianej oraz obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przygotowaliśmy także wskazówki dla odwiedzających Małopolskę rodzin z dziećmi, seniorówmiłośników białego szaleństwa i wędrówek - a także wiele, wiele więcej.

Ciekawe miejsca w Małopolsce

Dzięki portalowi Visitmalopolska.pl, bogactwo historyczne i kulturalne regionu, różnorodność oferty turystycznej, mnogość wydarzeń kulturalnych, obiektów turystycznych, tras, szlaków, a także zjawiskowa przyroda, stają się bliższe turyście. Dzięki takim funkcjom portalu jak interaktywna mapa regionów Małopolski, rozbudowane opisy atrakcji i baza danych teleadresowych (m. in. noclegów i Punktów Informacji Turystycznej) może on z łatwością zaplanować zarówno jednodniową wycieczkę, jak i dłuższy urlop. Z kolei aktualizowane na bieżąco moduły Aktualności i Wydarzeń pozwalają zaplanować pobyt w oparciu o aktualne wydarzenia w regionie.

Atrakcje turystyczne w Małopolsce

Portal turystyczny Visitmalopolska.pl to źródło rzetelnych i aktualnych informacji turystycznych dotyczących województwa małopolskiego. Jest on skierowany zarówno do osób odwiedzających Małopolskę pierwszy raz, regularnie powracających tu turystów, jak i mieszkańców poszukujących informacji o aktualnych wydarzeniach w regionie i atrakcjach turystycznych w swojej okolicy. Interesujące informacje znajdą tu osoby poszukujące różnorodnych aktywności - turystyki pieszej, rowerowej, śladami historii, kuchni, religii, sportów zimowych i ekstremalnych, a także miłośnicy historii, kuchni czy turystyki religijnej.

Portal Visitmalopolska.pl to nie tylko najpiękniejsze miejsca w Małopolsce, ale też kompletna baza rekomendowanych adresów (m. in. noclegi, małopolskie atrakcje turystyczne, gastronomia, blogi podejmujące tematykę regionalną). To skarbnica wiedzy i aktualnych danych oraz miejsce dające możliwości prezentacji oferty dla branży turystycznej.

Nie wszystkie małopolskie atrakcje cieszą się taką samą popularnością - jedne są tłumnie zwiedzane, o innych wie garstka pasjonatów, mimo że są nie mniej piękne czy interesujące. Na Visitmalopolska.pl staraliśmy się zaprezentować wszystkie ciekawe miejsca i obiekty. Zachęcamy do korzystania z portalu i wykorzystywania zamieszczonej tu wiedzy do odkrywania najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w Małopolsce!

 

 

Powiązane treści