Taternictwo

Szczyt Mnich w Tatrach, w tle widać jezioro Morskie Oko.
Wspinaczkę wysokogórską można uprawiać w Małopolsce w Tatrach, jedynych polskich górach typu alpejskiego. Są one objęte ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednak w kilku dolinach Tatr Wysokich skalne ściany udostępniono taternikom. Znajdziemy tutaj setki dróg wspinaczkowych o różnych stopniach trudności.

Najsławniejsze tatrzańskie urwiska to ściany Zamarłej Turni, Mięguszowieckiego Szczytu, Mnicha, Zadniego Mnicha, Kazalnicy, Kościelca i Świnicy. Udostępnione do wspinania są ściany w obrębie grani Morskiego Oka i leżących poniżej ścian na obszarze od Przełęczy Białczańskiej poprzez Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i Cubrynę do Wrót Chałubińskiego, wraz z boczną granią Mnicha. W rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich wraz z Dolinką Buczynową – od szczytu Świnicy do Przełęczy Zawrat pomiędzy granią a czerwono znakowanym szlakiem turystycznym oraz w obrębie grani i leżących niżej ścian od Przełęczy Zawrat po Małą Buczynową Przełączkę. Zaś w rejonie Hali Gąsienicowej w obrębie grani i leżących poniżej ścian od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, Świnicę do Świnickiej Przełęczy, wraz z boczną granią Kościelców po Karb.

W Tatrach Zachodnich do wspinania udostępniono skałki wapienne na zachodniej ścianie bramy skalnej u wylotu Doliny Lejowej, skały w żlebie Jaroniec i tzw. Ścianę nad Dziurą, z wyłączeniem fragmentu ściany nad szlakiem turystycznym i wejściem do Jaskini Dziura.

Wyruszając na wspinaczkę w Tatrach należy wpisać się do Książki Wyjść Taternickich lub dokonać rejestracji wyjścia na stronie internetowej: wspinanie.tpn.pl. Książki Wyjść Taternickich znajdują się w schronisku PTTK w Morskim Oku, w schronisku PTTK w Pięciu Stawach Polskich i w schronisku PTTK na Hali Gąsienicowej. W ścianie nie wolno biwakować, chyba że zmusi nas do tego sytuacja, ani likwidować lub montować stałych punktów asekuracyjnych bez zezwolenia dyrekcji parku (więcej na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego).