Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Okno Papieskie Kraków

Okno Papieskie Kraków

Beżowy jednopiętrowy budynek z Oknem Papieskim w Krakowie. Z bramy pod Oknem zwiewają dwie biało-żółte flagi. Przed budynkiem znajdują się tory tramwajowe, a nad nim niebieskie niebo.

ul. Franciszkańska 3, 31-004 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Pałac biskupi stojący przy ulicy Franciszkańskiej, będący siedzibą kurii metropolitarnej, jest nierozerwalnie związany z papieżem Janem Pawłem II. Pod oknem z wizerunkiem Ojca Świętego organizowane są czuwania i koncerty. Każdego roku w rocznice związane z papieżem, okno ozdabiane jest białymi i żółtymi kwiatami, wierni modlą się, kładą kwiaty i palą znicze.

Pałac od końca XIV wieku jest siedzibą biskupów krakowskich, dziś ma kształt nadany w XIX wieku z zachowaniem fragmentów renesansowych i barokowych. W pałacu w latach 1964–1978 mieszkał Karol Wojtyła, od wyboru na biskupa do wyboru na papieża. W czasie papieskich pielgrzymek zatrzymywał się w pałacu i stojąc w oknie Papieskiej Kaplicy, mieszczącej się na pierwszym piętrze pałacu nad barokową bramą wjazdową, nieoficjalnie spotykał się ze zgromadzonymi wiernymi. Po raz pierwszy pokazał się w oknie w 1979 roku i do późnej nocny rozmawiał z młodzieżą. Spotkania te stały się tradycją wszystkich kolejnych papieskich pielgrzymek. Przed śmiercią Jana Pawła II przed pałacem modlili się wierni, 2 kwietnia 2005 roku w kościele Franciszkanów odbyła się uroczysta msza dedykowana zmarłemu Papieżowi, przed pałacem składano kwiaty, pamiątki i zapalano znicze, na parapecie papieskiego okna stanął symboliczny krzyż. Tradycję kontynuował papież Benedykt XVI i Franciszk I, który w czasie pielgrzymki do Polski w 2006 roku, przemawiał do wiernych z papieskiego okna.

Do niedawna w oknie ustawiano zdjęcia papieża. W czasie obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża w 2018 roku, odsłonięto w nim mozaikę ze szkła weneckiego z podobizną Jana Pawła II, projektu Magdaleny Czeskiej.


Powiązane treści