Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Drewniana zabudowa Biesiadki

Drewniana zabudowa Biesiadki

Drewniany dom we wsi.

32-864 Biesiadki Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146869600
We wschodniej części Pogórza Wiśnickiego leży wieś Biesiadki otoczona wstęgami pól. To osada w gminie Gnojnik, położona między Brzeskiem a Czchowem. Jej szeregowa, drewniana zabudowa pochodzi głównie z okresu międzywojennego i powstała po wielkim pożarze w 1920 roku, który zniszczył większość wcześniejszych, drewnianych budynków.

Początkowo Biesiadki były osadą obronną, położoną na wyodrębnionym pagórku mającym znaczenie dla obrony granicy kraju. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1269 roku z dokumentu, w którym biskup Paweł z Przemankowa nadał Radostowi sołectwo we wsi Possedk z karczmą, łaźnią, jatką i młynem. W 1321 roku biskup krakowski Nankier nadał wsi prawo magdeburskie, a dzisiejszy wygląd zawdzięcza ona lokowaniu na prawie niemieckim oraz odbudowie przez mieszkańców po zniszczeniach z czasów najazdów i wojen. Jest to wieś założona na karczunkach leśnych, o zabudowie ulicówki z kościołem, postawiona na wierzchowinie wśród pól podzielonych na łany.

Zespół urbanistyczny wsi to drewniana zabudowa użytkowa i sakralna z drugiej połowy XIX wieku i okresu międzywojennego. Liczne, stojące wzdłuż drogi, stare wiejskie chałupy i budynki gospodarcze zwróconymi są do niej szczytami. Oszalowane, zrębowe chaty kryją dachy dwuspadowe. Naturalne piękno drewnianych zabudowań podkreślają okna zdobione wycinanymi w drewnie obramieniami oraz malowane ściany dekorowane wycinanymi we wzory deseczkami. We wsi jest też drewniany kościół świętego Mateusza Ewangelisty z 1661 roku.

Spacerując po wsi warto zatrzymać się w przysiółku Lipka i popodziwiać widok na Las Okocimski i Beskid Wyspowy.


Powiązane treści