Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dwór Dołęga

Dwór Dołęga

Biały drewniany dwór.

Dołęga 10, 32-821 Dołęga Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146715414
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

We wsi Dołęga, w niewielkim parku, stoi urokliwy dwór szlachecki, który pozwala przenieść się w świat XIX-wiecznego ziemiaństwa.

To klasycystyczna drewniana budowla wzniesiona w 1848 roku na planie podkowy przez Marię i Aleksandra Gunterów. Jej wygląd dokładnie odpowiada popularnemu wyobrażeniu o polskiej siedzibie szlacheckiej. Na zewnątrz bielone ściany pięknie kontrastują z brązem gontu, wewnątrz zaś meble i wyposażenie przypominają o niegdysiejszych mieszkańcach rezydencji i czasach im współczesnych (są tu między innymi pamiątki związane z powstaniem styczniowym). Do wnętrza wchodzi się przez niewielki portyk wsparty na dwóch filarach. Salon, jadalnia, sypialnia-salon, pokój Michała Siedleckiego i sypialnia kobieca, które tam zobaczymy, wyglądają jakby mieszkańcy opuścili go zaledwie przed chwilą. Pozostały meble, bibeloty, tkaniny, a także pamiątki po wybitnym polskim badaczu oceanów, profesorze Michale Siedleckim, spokrewnionym z dawnymi właścicielami dworu.

Dwór odegrał istotną rolę w czasie powstania styczniowego. Odbywały się tutaj tajne narady oraz przygotowywano plany przebiegu powstania. Podczas walk pełnił rolę sanitarną, udzielano w nim pomocy medycznej powstańcom. Był także ważnym punktem oporu w czasie II wojny światowej – przebywał tu Józef Rettinger (1888–1960), doradca Władysława Sikorskiego, literaturoznawca, pisarz i polityk, orędownik zjednoczonej Europy. Na przełomie XIX i XX wieku gościła w nim często krakowska elita kultury i nauki polskiej: Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, prof. Michał Siedlecki i inni. Kilka obrazów Wyspiańskiego wisi w pomieszczeniach dworu. Dwór otoczony jest parkiem, w którym znajduje się zabytkowa drewniana kapliczka Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. Muzeum Dwór w Dołędze posiada bogatą ofertę edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży o tematyce związanej z jego historią. Jest również znany z organizowanych tu cyklicznie koncertów muzyki klasycznej – tradycji zapoczątkowanej przez kustosza Władysława Koniecznego. Dwór w Dołędze jest jednym z Oddziałów Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz VeloDunajec i EuroVelo4/VeloMetropolis znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl.

 


Powiązane treści