Małopolska i biegówki – relaks dla każdego

Dwie osoby uprawiające narciarstwo biegowe w Tyliczu.
Wędrówki na nartach biegowych stają się coraz popularniejsze. Małopolska zaprasza miłośników biegówek na mnóstwo tras o różnym stopniu trudności. Można korzystać z tych profesjonalnie przygotowanych, jak i wędrować w samotności swoimi ścieżkami. Każdy znajdzie w Małopolsce trasę dostosowaną do swoich umiejętności i kondycji. Wiele z nich dostępnych jest przez długie tygodnie, bo tu zima trwa najdłużej!

W ostatnich latach narty biegowe zyskują nowych miłośników. Jeśli tylko pozwalają na to warunki śniegowe, przypinają je młodsi i starsi, by ruszyć na trasę i korzystać z walorów tego zdrowego, taniego i łatwego sportu, który naprawdę nie jest zarezerwowany tylko dla wybranych. Zdobycie podstawowych umiejętności nie wymaga wielu zajęć, nie trzeba wysokich nakładów, by zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt dla amatorów. Ten świetny trening dla mięśni oraz doskonałą zabawę można rozpocząć w każdym momencie.

Krótko mówiąc, to sport w zasadzie dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Można go uprawiać w samotności, wędrując swoimi ścieżkami, jak i korzystając z profesjonalnie przygotowanych tras. W każdej z tych kategorii Małopolska ma bardzo wiele do zaoferowania miłośnikom biegówek. Przedstawiamy wybrane trasy w poszczególnych regionach. 

Biegówki - trasy: Tatry i Podhale

Tatry i Podhale to część Małopolski to raj nie tylko dla miłośników narciarstwa zjazdowego, ale i biegówek. Liczne w okolicy ścieżki rowerowe zimą przemieniają się w trasy do narciarstwa biegowego. Na swoim terenie szlaki przygotowują gminy Nowy Targ, Szaflary a także Czarny Dunajec. Wiele tras prowadzi przez torfowiska, malownicze tereny leśne i łąki. Na jednej z nich – wokół Rezerwatu Bór na Czerwonem rozgrywany jest Bieg Podhalański imienia Jana Pawła II z wieloma imprezami towarzyszącymi. Bardzo ciekawą propozycję dla amatorów biegówek ma też stacja narciarska Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej. Co roku przygotowywanych jest tu kilka kilometrów oświetlonych i naśnieżanych tras między szczytami Kotelnicy i Jankulowskiego Wierchu.

W Zakopanem i jego najbliższej okolicy narciarze biegowi też są mile widziani. Czekają na nich liczne trasy biegowe, m.in. na Górnej Równi Krupowej, na Chotarzu w Kościelisku czy w Ośrodku Biathlonowym w Kirach. Korzystając z nich, można spoglądać na górujący nad okolicą majestatyczny Giewont.

Trasa jednokierunkowa o długości 4 km zlokalizowana w samym centrum Zakopanego. Jest to trasa łatwa, oświetlona oraz przygotowywana ratrakiem do stylu klasycznego oraz techniki łyżwowej. Wstęp wolny. W pobliżu trasy usypane są też dwie górki do zjeżdżania na sankach.

 • Zakopane - trasy biegowe Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich

Trasy biegowe o długościach: 1300 m, 1700 m i 2500 m  przeznaczone do treningu dla bardziej zaawansowanych biegaczy. Trasy dobrze przygotowane ratrakiem pod styl klasyczny, oświetlane i naśnieżane. Jest również trasa do stylu łyżwowego. Są to trasy o najbardziej wyczynowe trasy w regionie. Posiadają homologację FIS. Ilość i długość tras zależna jest od warunków pogodowych. Cennik biletów dostępny tutaj

UWAGA! Ze względu na trwającą budowę Hali Lodowej część tras biegowych wyłączona z użytku!

Mapa tras biegowych Centralnego Ośrodka Sportu Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Zakopane.

Trasa o wariantach 1 km, 2 km, 3 km, 4 km i 5 km na terenie Polany pod Skocznią, Białego Potoku i Polany Spadowiec. Trasy rozpoczynają się na polanie w pobliżu Dużej Krokwi i biegną tuż pod zalesionymi stokami  Regli Zakopiańskich w kierunku Doliny Strążyskiej. Można biegać stylem klasycznym oraz łyżwowym. Na trasach należy poruszać się tylko w wyznaczonym kierunku, a podczas przecięcia dróg pieszych ustąpić pierwszeństwa. Wstęp wolny.

Trasa biegowa i skiturowa o długości 4 km. 

Narciarskie trasy biegowe na Chotarzu o długości ok. 5 i 10 km w Kościelisku to trasy z pięknym widokiem na Giewont. Trasy profesjonalnie przygotowywane są przez ratrak do stylu klasycznego i łyżwowego. W 2022 roku do użytku zostały oddane specjalnie przygotowane trasy przy ośrodku biathlonowym w Kościelisku-Kirach. Powstało 7 kilometrów tras biegowych: 3 kilometry w pobliżu stadionu na podłożu asfaltowym (tylko technika łyżwowa) oraz 4 kilometry na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego na podłożu żwirowym (technika łyżwowa i klasyczna). Trasy przy ośrodku biathlonowym łączą się z trasami biegowymi na Chotarzu dzięki nowemu mostowi. Wstęp na trasy jest bezpłatny.

Trasy położone są na terenie stacji narciarskiej Jurgów-Ski, ciągnące się aż do samego Jurgowa. Długość około 4,5 kilometra.

UWAGA! W sezonie 2023/2024 trasy nie zostały jeszcze otwarte (stan na styczeń 2024 r.).

 • Małe Ciche - trasa biegowa na polanie Zgorzelisko

Trasa biegowa o długości 2,5 km przygotowywana jeśli tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą. Trasa dla średnio-zaawansowanych biegaczy. Zlokalizowana przy Hotelu Tatry na Polanie Zgorzelisko.

Pojedyncza pętla o długości 4 km. Jeśli jest naturalna pokrywa śniegowa, gospodarze przygotowują więcej wariantów tras biegowych o łącznej długości 15 km. Trasy nie naśnieżane, ratrakowane.

UWAGA! Trasa zamknięta z powodu niedostatecznej pokrywy śnieżnej (stan styczeń 2024 r.).

Trasa o łącznej długości 5 km, zlokalizowana w Poroninie na pięknie położonej Roli Malacińskiej przy ulicy Za Torem. Trasa przygotowywana pod styl łyżwowy, ale jest również ślad do stylu klasycznego. Trasa ratrakowana, nieoświetlona. Wstęp wolny. 

Mapa tras biegowych w Poroninie.

 • Mini trasa biegowa w Poroninie

Trasa o długości 250 metrów, zlokalizowana na Gminnym Stadionie Sportowym w Poroninie. Trasa przygotowywana pod styl łyżwowy, ale jest również ślad do stylu klasycznego. Trasa ratrakowana, nieoświetlona. Wstęp wolny.

Trasa o łącznej długości 5 km, rozpoczynająca się przy kościele w Zębie. Trasa przygotowywana pod styl łyżwowy, ale jest również ślad do stylu klasycznego. Trasa ratrakowana, nieoświetlona.

Biegówki - trasy: Gorce i Beskid Wyspowy

Gorce, z racji ukształtowania terenu, to raczej propozycja dla bardziej zaawansowanych miłośników biegówek, choć i początkujący znajdą tu propozycje dla siebie. Oto przykłady: odcinek doliny potoku Kamienica od Rzek, przez Polanę Trusiówka do Papieżówki (a nawet nieco dalej), trasa po Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju, czy te w Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce Klikuszowa.

Bardziej zaawansowani mogą odwiedzić trasy na terenie stacji narciarskiej Czorsztyn Ski lub ruszyć od Papieżówki ku Przełęczy Borek, a nawet na Turbacz. Trud podejścia z pewnością wynagrodzi powrót przez Jaworzynę Kamienicką (po drodze panorama Tatr) i zjazd do Rzek trasą rowerową z widokami na pasmo Kudłonia.

Na najwytrawniejszych biegaczy czeka trasa Śladami Olimpijczyków z Obidowej na Turbacz. Nazwa nawiązuje do faktu, że podczas swoich treningów wielokrotnie przemierzała ją nasza wybitna biegaczka Justyna Kowalczyk.

W Beskidzie Wyspowym największą popularnością cieszą się trasy biegowe wokół Mogielicy. Można z nich korzystać cały rok, w lecie służą miłośnikom jazdy na rowerze, nordickwalking i pieszych wędrówek, a w sezonie zimowym szlaki i drogi leśne zamieniają się w trasy dla narciarzy biegowych, odpowiednie dla osób o różnych umiejętnościach. Po prostu trzeba wybrać wariant najbardziej odpowiedni dla siebie.

Trasy o długości około 5 kilometrów, prowadzące wokół Góry Wdżar, z pięknym widokiem na TatryPieniny i Jezioro Czorsztyńskie. Trasy nie są sztucznie naśnieżane, dlatego są czynne tylko podczas zalegania stabilnej pokrywy śnieżnej.

UWAGA! Z powodu niedostatecznej pokrywy śnieżnej trasy nieczynne (stan na styczeń 2024 r.).

Dwa szlaki:
- szlak czerwony - trasa o długości 14 km, łatwa, mająca początek na nowotarskim lotnisku, prowadząca wokół Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem”.
- szlak niebieski - trasa o długości 6 km, łatwa, prowadząca od kładki pieszo-rowerowej na Dunajcu wzdłuż Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem” przez Szaflary „Tewikiel” aż do miejscowości Bór.

UWAGA! Trasy zostaną otwarte, gdy spadnie wystarczająca ilość śniegu (stan na styczeń 2024 r.).

 • Nowy Targ – trasa biegowa w obrębie "Boru Kombinackiego"

- szlak niebieski - trasa o długości 6,5 km, łatwa, trasa prowadzi po znakach szlaku nordic-walking wewnątrz lasu sosnowo-świerkowego w „Borze Kombinackim”

UWAGA! na odcinku trasy przebiegającym pod wiaduktem pozbawionym śniegu, należy odpiąć narty i zachować ostrożność.
Szlaki oznakowane oraz profesjonalnie przygotowane przez ratrak pod styl klasyczny. Trasa czynna (stan na styczeń 2024 r.).

 • Nowy Targ – trasa biegowa na "KOLE"

Trasa zlokalizowana na stadionie tzw. "KOLE" obok Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu (ulica Parkowa 14),  sztucznie naśnieżana. Trasa otwarta jest w godzinach od 8 do 21, ma długość 400m, założone są dwa tory do stylu klasycznego oraz miejsce do poruszania się techniką łyżwową. Koło jest oświetlone dzięki czemu można korzystać z niego po zmroku. W godzinach funkcjonowania trasy można również korzystać z szatni oraz toalety znajdujących się bezpośrednio przy trasie biegowej w budynku lodowiska.

Mapa tras w Nowym Targu:

 

 • Obidowa (Klikuszowa) – trasa biegowa z Obidowej na Turbacz "Śladami Olimpijczyków"

Trasa licząca 11 kilometrów, ratrakowana na bieżąco, prowadząca od leśniczówki we wsi Obidowa aż do schroniska na Turbaczu. Trasa przeznaczona zarówno dla początkujących narciarzy (pierwsze 4 kilometry), jak i zaawansowanych miłośników tego sportu – dalszy etap trasy. Jest także drugi wariant trasy biegowej - o długości 13 kilometrów, dla bardziej zaawansowanych biegaczy, ratrakowany jeśli warunki na to pozwalają. Całość szlaku przeznaczona do jazdy w stylu klasycznym, natomiast środkowa część do stylu dowolnego. Bilet wstępu kosztuje 10 złotych (tylko gotówką!). Mieszkańcy Obidowej, Klikuszowej, Lasku, Trutego, Morawczyny i Pyzówki mają darmowy wstęp na trasę.

Mapa trasy biegowej z Obidowej na Turbacz.

Trasa o długości 1175 metrów, oświetlona, ratrakowana. Wejście płatne według cennika.

Trasa typowo rekreacyjna o długości 3,3 km i szerokości do 3 m, biegnąca głównie wzdłuż malowniczych alejek Parku Zdrojowego. Trasa z założonym śladem do stylu klasycznego, o łatwym przebiegu, oświetlona. Dostępna, gdy jest wystarczająca ilość śniegu.

Mapa trasy biegowej w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdrój.

 • Trasa narciarstwa biegowego „Mogielica” na terenie Powiatu Limanowskiego

- Trasa MOGIELICA licząca aż 21 km, poprowadzona wokół szczytu „Mogielicy”, przeznaczona dla osób chcących doskonalić swoje umiejętności narciarskie. Prowadzi leśną trasą wokół szczytu Mogielica. Pętla rozpoczyna się a zarazem kończy przy parkingu na „Wyrębiskach”.

- Trasa RODZINNA poprowadzona przez pierwszych 6 km trasy Mogielica, przeznaczona do rekreacji rodzinnej.

- Trasa NA POLANIE STUMORGOWEJ ma 2 km długości i zlokalizowana jest na Polanie Stumorgowej pod Mogielicą (tworzona w zależności od warunków pogodowych). Łagodna trasa prowadzi po znakach niebieskiego szlaku turystycznego. 

Pokrywa śnieżna nie jest zbyt gruba w lesie, jednak trasy są czynne (stan na styczeń 2024 r.).

Mapa tras biegowych wokół Mogielicy.

 • Spytkowice - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej „Beskid”

Trasy biegowe o długości od 2 do 5 km z widokiem na Babią Górę, przeznaczone dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Trasy powstają przy naturalnej pokrywie śniegowej.

Biegówki - trasy: Pieniny i Spisz

W Pieninach dobrym miejscem wypadowym do wędrówek na biegówkach jest Szczawnica. To stąd można udać się wzdłuż potoku Grajcarek do jego ujścia do Dunajca i dalej w górę biegu tej rzeki do Czerwonego Klasztoru po słowackiej stronie, podziwiając po drodze przełom Dunajca i górujące nad nim Trzy Korony. Powrót możliwy jest tą samą trasą lub słowackimi ścieżkami przez Leśnicę.

Inna opcja to wymagająca dobrego przygotowania kondycyjnego wyprawa do schroniska na Przehybie. Jej początkiem może być sama Szczawnica, jak i pobliska Szlachtowa lub Jaworki.

Mniej zaawansowanym polecamy trasę przez Rezerwat Przyrody „Biała Woda” w Jaworkach, na którą najlepiej wyruszyć z pobliskiego parkingu, 8-kilometrowy szlak z górnej stacji najdłuższego wyciągu w stacji narciarskiej Polana Sosny w Niedzicy do Kacwina lub trasę o podobnej długości w Jurgowie, w pobliży stacji narciarskiej Jurgów Ski.

Biegówki - trasy: Beskid Sądecki i Niski

Wschodnia część Małopolski to imponująca sieć szlaków dla miłośników biegówek. W Beskidzie Niskim w ramach projektu Śnieżne Trasy przez Lasy wyznaczono blisko 100 kilometrów tras, które wiodą leśnymi ścieżkami, po drodze można podziwiać panoramy Beskidu Niskiego i Sądeckiego. Główny szlak to 50-kilometrowa Wielka Zielona Pętla, którą uzupełniają liczne łączniki. Dzięki nim dotrzemy na tereny nieistniejących wiosek łemkowskich, starych cmentarzy, wyjątkowych cerkwi i kapliczek. Szlaki łączą w sobie walory turystyczne, edukacyjne i kulturowe. Ze względu na łagodne ukształtowanie terenu mogą z nich korzystać osoby o różnej kondycji fizycznej i umiejętnościach.

W Beskidzie Sądeckim, na terenie stacji narciarskiej Wierchomla, wytyczono kilkukilometrową trasę od górnej stacji wyciągu do bacówki nad Wierchomlą. Ciekawe trasy znajdują się także m.in. w Ptaszkowej, Tyliczu i stolicy tego subregionu – w Krynicy.

Trasa biegowa o długości 4,5 km, zlokalizowana przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego A, poprowadzona w kierunku bacówki nad Wierchomlą, pokryta naturalnym śniegiem i przygotowana przez ratraki, przeznaczona dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. 

UWAGA! Z powodu zbyt małej pokrywy śnieżnej trasy są nieczynne (stan na styczeń 2024 r.). 

 • Tylicz – Krynica-Zdrój – Góra Parkowa - trasy biegowe

Malownicze trasy rekreacyjno-sportowe łączące Krynicę, a dokładnie Górę Parkową, z Tyliczem. Całość liczy około 13 kilometrów i jest raczej trasą terenową. Liczne podjazdy i zjazdy dają dużo satysfakcji, a towarzyszą im piękne widoki.

 • Tylicz – trasa biegowa – Polana Syhła

Trasa o długości 2 kilometrów przeznaczona dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy, regularnie ratrakowana, z założonym śladem. Trasa znajduje się na terenie Osady Turystycznej "Domki w lesie".

 • Krynica-Zdrój – trasy biegowe „u Leśników” w Dolinie Czarnego Potoku

Trasy narciarstwa biegowego zlokalizowane u podnóży Jaworzyny Krynickiej, przeznaczone dla dzieci i uczących się biegać na nartach (trasa długości ok. 0,5 km), początkujących (trasa długości ok. 2,4 km) oraz zaawansowanych (trasa długości ok. 2,8 km). Trasy naśnieżane i ratrakowane.

UWAGA! Z powodu braku śniegu zamknięte (styczeń 2024 r.).

Trasa do narciarstwa biegowego z homologacją FIS oraz PZN, podzielona na 4 dystanse: 2500 metrów, 1500 metrów, 1000 metrów oraz 500 metrów. Całość sztucznie naśnieżana, ratrakowana oraz oświetlona.

UWAGA! Aktualnie otwarta tylko trasa o długości 1 kilometra (stan na styczeń 2024 r.).

Sieć tras biegowych w Beskidzie Niskim, w okolicy Gorlic, z miejscami do uprawiania: sportowego narciarstwa biegowego, śladowego i backcountry. Jest to blisko 100 km oznakowanych szlaków narciarskich. Sieć szlaków ma zróżnicowany poziom trudności oraz różne warianty czasowe. Mapa tras dostępna tutaj.

Biegówki - trasy: Kraków i okolice

Jakkolwiek, by to zabrzmiało, to w okresie międzywojennym Kraków miał liczne propozycje dla narciarzy. Istniały tu dwie skocznie, dwa wyciągi, a tereny w pobliżu Kopca Kościuszki służyły amatorom zjazdów na sankach. Dziś, gdy tylko jest odpowiednio wiele śniegu, na biegówkach można spacerować po Błoniach, terenie Lasku Wolskiego, Parku Lotników czy innych większych terenów zielonych. Dziś w Krakowie pobiegać można bulwarami i wałami Wisły – trasa spod Wawelu do stopnia Kościuszki i powrotem ma około 12 kilometrów oraz wokół Błoń (około 4 kilometry). Także w pobliżu miasta znajdują się ciekawe miejsca. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w centrum Ojcowa, dla początkujących przygotowana jest trasa po Parku Zdrojowym. Bardziej zaawansowani mogą się wybrać do Doliny Sąspowskiej.

Płaskich, równych terenów do wędrówek na biegówkach nie brakuje też na terenie Puszczy Niepołomickiej.

Trasy biegowe na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego
Trasa krótka w Parku Zdrojowym w Ojcowie, o długości około 1 kilometra, oraz dłuższa biegnąca przez Dolinę Sąspowską, o długości około 6 kilometrów w jedną stronę.

Mapa z aktualnymi informacjami o ratrakowaniu tras biegowych:

#NajważniejszeWrócić

Choć poruszanie się na nartach biegowych wydaje się łatwe, to jednak warto wziąć kilka lekcji u profesjonalnego trenera, który nauczy nas właściwych ruchów, podpowie jak zachowywać się przy zakrętach i na zjazdach. Wszystko to pozwoli później cieszyć się niczym nieskrępowaną radością z pokonywania kolejnych kilometrów.

Ważne, by przed wyruszeniem na trasę pamiętać o wykonaniu rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających, które pozwolą organizmowi przygotować się do zwiększonego wysiłku fizycznego.

Poruszając się w terenie należy przestrzegać wszelkich ograniczeń związanych z ochroną przyrody i zachować ostrożność w miejscach niebezpiecznych. Umieszczenie tablicy z napisem STOP, zdejmij narty, to nie wymysł mający utrudnić spacer, ale ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem, które może czaić się za zakrętem lub na końcu zjazdu.

Ostrożności i troski o własne bezpieczeństwo nigdy dość. O zasadach bezpiecznego poruszania się w górach, ale i na innych terenach, poświęcony jest cykl filmików przygotowany w ramach akcji pod hasłem „Najważniejsze wrócić” prowadzonej wspólnie przez Małopolską Organizację Turystyczną i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Relaks po biegówkach

Po spacerze na biegówkach warto się zrelaksować. W tej dziedzinie Małopolska też ma bardzo wiele do zaoferowania. W zależności od miejsca pobytu, można korzystać z licznych uzdrowisk i kompleksów spa, spędzić czas w basenach termalnych z widokiem na Tatry czy odwiedzić jedno z miejsc na Małopolskiej Trasie Smakoszy. W wielu miejscach organizowane są kuligi połączone z biesiadami i występami kapel regionalnych.

Zachęcamy do odkrywania uroków Małopolski na nartach biegowych, korzystania z przeróżnych atrakcji dla młodszych i starszych dostępnych w regionie, poznawania jego tradycji i kultury. W Małopolsce zawsze jest jeszcze wiele do odkrycia, poznania, posmakowania.

Zapraszamy!

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets