Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Willa "Poraj" Zakopane

Willa "Poraj" Zakopane

Słoneczny dzień. Od prawej ogródek kawiarniany z drewnianym ogrodzeniem, otwartym parasolem z napisem Tyskie, przysłaniającym parterowy budynek z dużymi oknami. Nad nim wysokie drzewo, po części zasłaniające boczną ścianę dwukondygnacyjnego drewnianego budynku z poddaszem. Pokrytego blachą. Z ozdobnym balkonem po środku nad wejściowymi drzwiami. Nad nim wystająca wieżyczka z oknami. Dalej większa ośmioramienna wieża na poddaszu wystająca na rogu poza dach. Przed willą idą mężczyzna i kobieta. O ściany wilii oparte są malowane obrazy. Dalej  murowany budynek i grupka ludzi. Na niebie niewielkie chmury.

ul. Krupówki 50, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

Charakterystyczna willa przy Krupówkach powstała w 1887 roku i przez wiele lat funkcjonował w niej pensjonat z restauracją. Willa "Poraj" to jeden z niewielu zachowanych w Zakopanem domów wybudowanych w stylu szwajcarskim. Turyści wciąż zachodzą tutaj na rydze i fasolkę po bretońsku.

Willa przy Krupówkach została wybudowana dla Marii Makswaldowej w 1887 roku według projektu architekta Fryderyka Kallaya w stylu szwajcarskim, czasem nazywanym też tyrolskim. W budynku początkowo funkcjonował pensjonat "Marya". Kiedy w 1909 roku właścicielka odsprzedała dom, funkcjonował w nim hotel Zofii Buchowieckiej, a w czasie I wojny światowej kolejną właścicielką pensjonatu została Michalina Królowa. Było w nim 30 pokoi, czytelnia z fortepianem, a na werandzie restauracja. W latach międzywojennych hotel kierowany był przez spółkę pod kierownictwem Bronisława Danka. Od tego czasu dom funkcjonuje w przestrzeni Zakopanego pod nazwą "Poraj". Po II wojnie światowej pensjonat zamieniono na mieszkania kwaterunkowe, a restauracja prowadzona była przez Zenona Olbrychta.

Obecnie w willi "Poraj" znajduje się nadal restauracja, choć już pod inną nazwą. Na parterze jest też kilka lokali sklepowych, między innymi księgarnia. Willa „Poraj” była również przez wiele dziesięcioleci siedzibą jednego z najbardziej znanych zakładów fotograficznych Morawetz – założonego w 1912 roku w Nowym Targu, obecnego w Zakopanem od 1945 roku.

 


Powiązane treści