Marcowe słońce zachęca do wyruszenia na szlak

Tatrzański krajobraz w śniegu
Piękne słońce i coraz dłuższy dzień sprawiają, że coraz więcej osób myśli o wycieczkach w góry. Warunki w górach są jednak trudne. Zmrożony śnieg i lód sprawiają, że poruszanie się wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe abc) oraz umiejętności korzystania z niego. Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie www.tpn.pl.

Szlaki od świtu do zmierzchu

Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem. Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Jest to spowodowane ochroną dzikiej zwierzyny prowadzącej nocny tryb życia. Niezakłócanie spokoju zwierząt jest szczególnie ważne właśnie na wiosnę, gdyż wiele gatunków zwierząt ma swoje gody, a ciężarne samice przygotowują się do porodu. Po zmroku świeć przykładem!  

 

Podwyżka cen biletów

Od 1 marca wchodząc na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego zapłacimy 7 zł za bilet normalny, natomiast 3,50 zł za bilet ulgowy. Rekomendujemy zakup biletów wstępu drogą elektroniczną przez stronę tpn.pl lub w aplikacjach SkyCash i mPay (szczegóły: www.tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety).

 

Lawinowe ABC

W tym roku już po raz 10. ma miejsce akcja Lawinowe ABC organizowana przez Tatrzański Park Narodowy i Tatrzańskie Ochotnice Pogotowie Ratunkowe.  Na Kalatówkach tradycyjnie działa Lawinowe Centrum Treningowe PZU, najbardziej jednak zachęcamy do spotkań on-line podczas webinarów i podcastów, które są zamieszczane na stronie lawinoweabc.pl oraz facebookowym profilu Lawinowe ABC.

 

I Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Turystyce Zimowej

Osoby zainteresowane górską turystyką zimową mogą zmierzyć się w konkursie. Wystarczy do 5.03. zarejestrować swój udział na stronie turniej.tpn.pl, a następnie odpowiadać na pytania konkursowe. Od 8 do 19 marca 2021 r. (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 19:00 do 19:05 będą ukazywały się trzy pytania mające charakter testu jednokrotnego wyboru.

Nagrodzonych zostanie dziewięciu Uczestników z najwyższą ilością punktów. Przewidziano następujące nagrody:
a)    I miejsce – zestaw lawinowy Barryvox Package
b)    II miejsce – zestaw lawinowy ABC Pieps
c)     III miejsce bon o wartości 300zł do wykorzystania w 5+ Szkoła Górska do końca 2022 roku (na sprzęt lub zajęcia).
d)    IV – IX miejsce -  udział w kursie lawinowym organizowanym 30 marca 2021 roku przez firmę Freerajdy w Dolinie Kondratowej. Temat zajęć:  "Testy pokrywy śnieżnej - interpretacja i zastosowanie w praktyce".

Regulamin konkursu dostępny tutaj.

Multimedia