Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Zagroda Felicji Curyłowej Zalipie

Zagroda Felicji Curyłowej Zalipie

Wnętrze chaty. Bielone ściany i piec w kuchni malowane w kwiaty. Powała żółta w kwiaty. Pod oknem z koronkową firanką stoi zielona malowana w kwiaty skrzynia, na której stoi wazon z kwiatami. Po lewej łóżko z białymi poduchami zdobionymi koronką, przykryte narzutą w kwiaty. Na ścianach malunki, makatki i święte obrazy. Na piecu malowane naczynia.

Zalipie 135, 33-210 Zalipie Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146965001
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Głównym budynkiem mini skansenu, stanowiącego filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie, jest dom Felicji Curyło (1903-1974) - ludowej artystki propagującej tradycyjną sztukę malowania domów i przedmiotów użytku domowego w oryginalny kwiatowy wzór, charakterystyczny dla Powiśla Dąbrowskiego.

Wieś Zalipie, położona na Powiślu Dąbrowskim, niedaleko doliny Wisły i kilkanaście kilometrów na północny-wschód od Dąbrowy Tarnowskiej, słynie z barwnego malowania domów. Popularność zawdzięcza talentom malarskim mieszkanek. Ściany domów, zabudowań gospodarczych, a nawet studnie, psie budy, płoty ozdabiane są pięknymi, kolorowymi, kwiatowymi ornamentami. Dom, który od początku wzbudzał zainteresowanie amatorów sztuki ludowej, zachował się w formie niezmienionej od czasów życia artystki. Możemy podziwiać w nim ściany i powały zdobione malowanymi kwiatami i dekoracje z kolorowej bibuły, a także tradycyjny strój ludowy. Wyróżniającym się pomieszczeniem jest kuchnia z bogato zdobionym malunkami piecem. W skansenie zobaczymy również drugi bogato zdobiony dom z pełnym wyposażeniem, należący niegdyś do Stefanii Łączyńskiej. Trzecia chata należała do biedniejszych ludzi, gdzie malunki widoczne są jedynie na zewnętrznych ścianach domu. Dawne zabudowania gospodarskie również przekształcono do celów muzealnych. W dawnej oborze utworzono salę warsztatową, natomiast w stodole prezentowany jest dawny sprzęt rolniczy. Malowanie budynków odbywa się w Zalipiu w okresie poprzedzającym Zielone Świątki i jest związane z powszechnym zwyczajem odświeżania chałup na wiosnę.

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz Wiślanej Trasie Rowerowej znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl.

Mówi się, że Zalipie to najbardziej malownicza wieś w północno-wschodniej Małopolsce. Nie tylko malownicza, a malowana. Zalipiańskie kobiety od pokoleń malują swoje domy (i nie tylko) w oryginalne wzory kwiatowe. Wszystko zaczęło się od tego, że gospodynie chciały upiększyć ściany zakopconych chat. Propagatorką tej tradycji była Felicja Curyło, artystka ludowa żyjąca na początku XX w. Dom Felicji odwiedzano, by podziwiać malunki już za jej życia, a po jej śmierci stał się oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Dom malowany jest z zewnątrz, ale najpiękniejsze dzieła można zobaczyć w środku (sień, izby, kuchnia). Organizowane są tu zajęcia muzealne i warsztaty plastyczne. W okolicy jest też dostępny do zwiedzania w pełni wyposażony dom innej artystki — Stefani Łączyńskiej. Rowerzysta powinien przejechać się po całej wsi — malowanych domów i budynków jest tu więcej! 


Powiązane treści