Szlaki turystyczne Małopolski czekają na wszystkich!

Mężczyzna z plecakiem na plecach spacerując po szlaku
Krótka spacerowa wędrówka a może wielogodzinna wyprawa na najwyższe szczyty – wybór zależy od naszego doświadczenia, przygotowania kondycyjnego, warunków atmosferycznych a także ilości czasu jakim dysponujemy. Gęsta sieć małopolskich szlaków turystycznych, ścieżek spacerowych i edukacyjnych sprawia, że każdy znajdzie trasę dla siebie.

Wybierając się nawet na krótką górską wędrówkę trzeba się odpowiednio ubrać, pamiętać o zabraniu prowiantu i wody (zwłaszcza w upalny dzień) i sprawdzeniu prognozy pogody. Wyruszenie odpowiednio wcześnie sprawi, że nie będziemy czuli presji, iż dzień się chyli ku zachodowi, a my wciąż jesteśmy daleko od celu. Ważne, by mierzyć siły na zamiary, tak zaplanować wędrówkę, by była ona przyjemnością, mieć czas na podziwiania widoków, a nie tylko na zaliczenie trasy.

Propozycje wędrówek

Przygotowaliśmy kilka propozycji górskich wędrówek z każdego zakątka Małopolski. Wszystkie poniższe szlaki mogą pokonać osoby przeciętnie sprawne fizyczne. Decydującym kryterium wyboru powinna być kondycja, znajomość swojego organizmu. Radzimy zacząć od krótszych wypraw, stopniowego przyzwyczajania organizmu do wysiłku fizycznego. Wtedy i dłuższe wędrówki nie będą uciążliwe, przyniosą wiele wrażeń i satysfakcji z pokonania słabości, przejścia coraz dłuższych odcinków.

Większość tras zaczyna się i kończy w tym samym miejscu. Są też i takie, których punkty wyjścia na szlak i zakończenia wędrówki są nieco oddalone od siebie, wtedy podpowiadamy, jak dotrzeć do miejsca, w którym zostawiliśmy samochód. W każdym opisie zawarliśmy wskazówki dotyczące dojazdu i miejsc parkingowych, ale nie ma przeszkód, by skorzystały z nich osoby niezmotoryzowane, gdyż do wszystkich miejsc (albo w ich bezpośrednie pobliże) można dotrzeć komunikacją zbiorową. Pod tym kątem nie przygotowaliśmy wskazówek, gdyż ulega to nieustannym modyfikacjom, najlepiej jest to sprawdzić samemu w Internecie.

W góry chce się wracać

Nawet w niższych partiach trzeba pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, z respektem podchodzić do majestatu gór. O odpowiednim przygotowaniu do górskich wypraw przypominają filmiki opracowane w ramach akcji „Najważniejsze wrócić” prowadzonej przez Małopolską Organizację Turystyczną i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Kto raz odkryje urok górskich szlaków, ten nieustannie chce na nie wracać. To nic, że bywa ciężko, wieje wiatr i zacina deszcz. Magia gór przyciąga, nieustannie pokazują swoje nowe oblicze. Zapraszamy na wędrówkę po małopolskich szlakach, skorzystania z naszych podpowiedzi albo samodzielnego wyznaczania sobie szczytów do zdobycia, tras do pokonania.

Poniżej kilka propozycji i szlaków pieszych i samochodowych po Małopolsce. Lista będzie na bieżąco uzupełniana. 

Zapraszamy na Małopolskie szlaki!

 

Multimedia


Related Assets